• Wpisów:1575
  • Średnio co: 1 dzień
  • Ostatni wpis:3 dni temu
  • Licznik odwiedzin:328 195 / 2356 dni
Jesteś niezalogowany. Niektóre wpisy dostępne są tylko dla znajomych.
 
Soundtrack; https://youtu.be/NioznAjOnTE

Katrin powoli wyjrzała zza kolumny, spoglądając na Legolasa, rozmawiającego z Elrondem. Po kilku dniach odpoczynku czuła się o wiele lepiej, rana zabliźniła się, jej ramię też było już niemal w pełni sprawne. Dziewczyna uśmiechnęła się, gdy elf podłapał jej spojrzenie i zeszła do niego po schodach, rumieniąc się lekko.
- Mae govennen... (Dzień dobry...) - odezwała się, skinąwszy głową Elrondowi.
- Dzień dobry, Katrin. - elf uśmiechnął się ciepło. - Cieszę się, że z tobą już lepiej. Zostawię was samych. - powiedział, gdy dziewczyna przeniosła wzrok na Legolasa i odszedł, musnąwszy dłonią ramię dziewczyny. Oboje odprowadzili go wzrokiem.
- Legolas, ja... - zaczęła Katrin, odetchnąwszy głębiej.
- Katrin... - odezwał się w tym samym momencie Legolas. Dziewczyna zachichotała.
- Chciałam ci tylko podziękować. W końcu już drugi raz ratujesz mi życie... - Katrin odwróciła wzrok. Elf roześmiał się.
- To nic takiego. - odpowiedział. - Ratowanie ciebie sprawia mi przyjemność, powinnaś częściej wpadać w tarapaty. - Katrin spojrzała na niego z rozbawieniem. - Tak czy inaczej; minie jeszcze trochę czasu zanim wydobrzejesz na tyle, abyśmy mogli ruszyć w dalszą drogę. Co chciałabyś dzisiaj robić?
- Pomyślałam, że może mogłabym znowu spróbować z łukiem? Jeśli oczywiście zgodzisz się ze mną poćwiczyć.
- Zaczekasz na dziedzińcu? Przyniosę łuk i kołczan ze strzałami.

Katrin wzięła drżący wdech. Palce jej drżały, gdy zaciskała dłoń na głowni łuku i naciągała cięciwę. Żadna z wystrzelonych przez nią strzał nie sięgnęła celu, wszystkie ginęły w strawie. Dziewczyna przeniosła wzrok na Legolasa, gdy ten wziął jej dłoń w swoją.
- Rozluźnij palce... - szepnął miękko. Usłuchała, od razu wyczuwając, że taki chwyt jest o wiele pewniejszy. - Tak, teraz dobrze... - odezwał się znów elf. - Naciągnij do samego końca, aż do policzka... - powiedział, lekko korygując jej postawę. Katrin raz jeszcze odetchnęła, starając się uspokoić mocno bijące serce. Potem rozwarła palce, zwalniając cięciwę. Ciszę przerwał pojedynczy stuk, gdy strzała trafiła w tarczę. Dziewczyna podniosła wzrok na Legolasa, a elf skinął głową.
- Coraz lepiej ci idzie. - pochwalił, biorąc od niej łuk.
- Trafiłam za szóstym razem. I nie w środek. - odpowiedziała, zdejmując z przedramienia skórzany rękaw ochronny.
- Za bardzo skupiasz się na tym, żeby mieć pełną kontrolę nad łukiem. Tak jak miecz staje się przedłużeniem twojego ramienia, tak i łuk musi się stać częścią ciebie. - Legolas w ułamku sekundy naciągnął cięciwę, strzała pomknęła prosto i ze stukotem wbiła się w to samo miejsce, w którym tkwił grot strzały wystrzelonej przez Katrin. Elf uśmiechnął się.
- Nie trafiłeś w środek. - zauważyła dziewczyna.
- Dlatego, że wcale nie chciałem. - odparł. Rzecz nie w tym, aby trafić dokładnie w środek tarczy, ale by posłać ją tam, gdzie chce się ją posłać. Katrin, boli cię? - spytał, gdy dziewczyna syknęła przez zęby, poruszywszy ramieniem.
- Tak, trochę. - Katrin poruszyła palcami, mimo wyraźnie wyczuwalnych przebłysków bólu.
- Może wystarczy na dzisiaj? Nie chciałbym, żebyś nadwyrężyła sobie rękę. Niedawno byłaś ranna, twoje ramię nie jest jeszcze w pełni wyleczone. Ale możemy spróbować znowu, kiedy tylko będziesz chciała. - dodał. - Naprawdę radzisz sobie coraz lepiej.
- No dobrze... - dziewczyna spojrzała na niego.
- Chciałabyś się przejść? - zapytał Legolas, zanim zdążyła powiedzieć coś więcej.
- Tak, chętnie... - odpowiedziała z uśmiechem Katrin. Elf odwzajemnił uśmiech, rumieniąc się lekko i ruszył przodem.
- Chodź. - odezwał się miękko, wyciągając do niej dłoń. Zawahała się na sekundę, ale podała mu swoją i splotła palce z jego palcami. Legolas poprowadził ją przez dziedziniec i dalej, w głąb doliny, gdzie zdecydowanie więcej rosło drzew i krzewów. Szła za nim, rozglądając się wokół z ciekawością i o nic nie pytając, dopóki nie odsunął ze ścieżki grubej gałęzi, uginającej się pod ciężarem soczyście zielonych liści. Zachęcona spojrzeniem elfa, pierwsza zrobiła krok dalej i przystanęła na skraju polany, która wyłoniła się spomiędzy drzew. Wreszcie w całej okazałości ujrzała wodospad, który oglądała do tej pory tylko z okna komnaty. Srebrzyste strugi wody spadały z szumem do niewielkiego jeziora. Od tafli wody odbijały się złociste refleksy powoli zachodzącego słońca. Katrin westchnęła, oczarowana przepięknym widokiem i rzuciwszy Legolasowi spojrzenie przez ramię, zrzuciła ze stóp skórkowe buty i podkasawszy suknię, wbiegła do płytkiej wody. Zaśmiała się krótko.
Legolas podszedł bliżej, uśmiechając się. Patrząc na jej rozradowaną twarz, sam czuł ciepło rozlewające mu się w sercu. Przyjaźń powoli zamieniała się w uczucie. Nie wiedząc kiedy... Z zamyślenia wyrwał elfa krótki okrzyk i donośny plusk. Katrin poślizgnęła się na kamieniu i teraz siedziała na środku jeziora, cała przemoczona. Legolas roześmiał się.
- W porządku? - spytał, zdejmując buty i podszedł do niej. Podciągnął ją do góry, biorąc za rękę i objął ramieniem, gdy zachwiała się na nierównym podłożu.
- Nic mi nie jest. - odpowiedziała dziewczyna, odgarniając mokre włosy z twarzy. Spojrzała na niego.
- Powinnaś się wysuszyć. - zauważył elf. - Wracajmy. - Katrin nie odpowiedziała. Wolną ręką objęła go za szyję i lekko musnęła ustami policzek Legolasa, szepcząc mu ucho kilka słów, a zaraz potem odsunęła się od niego speszona i nie czekając na jego reakcję, odbiegła na brzeg.
 

 


Koń Legolasa mknął galopem przez wzgórza i łąki. Elf mocno przytrzymywał w siodle Katrin. Zmierzali z powrotem w stronę Rivendell, domu Elronda. Jeśli ktoś mógł wyleczyć dziewczynę, to tylko on. Katrin mocno przyciskała dłoń do rany nad lewą piersią. Wciąż pulsowała bólem, cho tępym, mniej dokuczliwym niż wcześniej. Krwawiła, mimo że Legolas próbował zatamować krwotok. Dziewczyna jęknęła głucho.
- Jeszcze troszkę, Katrin... - odezwał się elf, popędzając konia.
- Legolas... - dziewczyna podniosłą na niego wzrok. - Czy ja umrę? Proszę, chcę wiedzieć...
- Nie umrzesz, nie pozwolę na to. - odpowiedział Legolas.
Na nocleg zatrzymali się niedaleko rzeki Gladden. Nie sposób było podróżować po ciemku, nawet gdyby bardzo chcieli. Katrin leżała skulona pod płaszczem, starając się zasnąć, ale ból w ranie wzmagał się. Z gardła Katrin wyrwał się zduszony krzyk, kiedy przez całe ciało przetoczyła się kolejna fala bólu. Wygięła plecy w łuk, ściskając w dłoni brzeg płaszcza. Czuła się, jak gdyby ktoś traktował ją rozpalonym do białości metalem, jednocześnie na całe ramię i bok promieniował śmiertelny ziąb. Legolas czuwał nad ranną i starał się, żeby miała ciepło. Oddał jej nawet swój płaszcz.
Noc wlokła się w nieskończoność, a zaraz po wschodzie słońca wyruszyli w dalsza drogę, docierając w końcu o domu Elronda i zastając jego drzwi otwarte na oścież. Pan domu miał szlachetne rysy twarzy, piękne jak władca elfów, był silny jak wojownik, mądry jak czarodziej, dostojny jak król krasnoludów, a łagodny jak pogoda latem. Katrin ledwie trzymała się na nogach, więc Legolas wziął ją w ramiona, a od razu po wejściu do holu domostwa, posadził na wąskiej leżance. Elrond pochylił się nad nią. Z sakwy zawieszonej u pasa wyjął kilka drobnych liści.
- Tę ranę zostawiło nie byle jakie ostrze. - powiedział. - Było zatrute. - rzucił liście do wrzątku i przemył ranę Katrin. Rozszedł się orzeźwiający zapach ziół, ból złagodniał, uczucie lodowatego odrętwienia stało się mniej dokuczliwe. Katrin odetchnęła spokojniej.
- Lindirze, niech słudzy przygotują komnatę. - Elrond zwrócił się do stojącego przy nim elfa.

Katrin powoli otworzyła oczy. Pierwszą rzeczą, jaką ujrzała, był pięknie rzeźbiony sufit w jednej z gościnnych komnat domu Elronda. Pierwszym co poczuła był dotyk czyjejś dłoni na jej kruczoczarnych włosach. Powoli odwróciła głowę. Przy jej łóżku klęczał Legolas z głową złożoną na materacu i pogrążony we śnie. Jedną dłonią przed zaśnięciem trzymał ją za rękę, drugą gładził po włosach. Dziewczyna powoli usiadła na łóżku i ostrożnie dotknęła zabandażowanej rany. Każdy ruch lewym ramieniem wiązał się z ukłuciem przeszywającego ciało bólu. Katrin westchnęła, chcąc powstrzymać okrzyk, cisnący jej się na usta.
- Legolas... - wyszeptała, dotykając jego dłoni, leżącej na kołdrze. Elf natychmiast poderwał głowę, a jego twarz rozjaśnił uśmiech.
- Katrin... - odezwał się, siadając przy niej i zaraz objął ją ramieniem. Tęsknił za nią, jak gdyby nie widział jej całą wieczność. I tak też się czuł. Powoli przytulił ją do siebie, a kiedy nie odsunęła się, wtulił twarz w jej puszyste włosy. Jak miał jej wyznać miłość? Jak wytłumaczyć, że nie powinni... Kiedy chciał ją zatrzymać przy sobie na wieczność. Katrin ukryła twarz w zgięciu jego ramienia. Chciała się do niego przytulać już zawsze.
- Cieszę się, że tobą wszystko w porządku. - elf uśmiechnął się.
- Nie ty mnie opatrywałeś, prawda? - spytała dziewczyna.
- Żałuję, ale nie ja. - zaśmiał się Legolas. - Nie bój się, nic nie widziałem. - zapewnił trochę zbyt energicznie.
- Legolas... - odezwała się, kiedy oboje siedzieli na parapecie okiennym. - Ile ty właściwie masz lat?
- Ponad dwa tysiące. - odpowiedział elf.
- Naprawdę? - zdziwiła się dziewczyna.
- Tak, dlaczego? Mój ojciec nosi koronę już ponad pięć tysięcy lat. Na tronie zasiadł kiedy był ode mnie niewiele starszy i kiedyś był czas, że dał się poznać jako mądry i potężny władca.
- Myślisz, że byłbyś lepszym królem? - spytała Katrin. - Bo kiedyś przecież zostaniesz królem, prawda?
- Tak, kiedyś zostanę królem, Ale wcale mi do tego niespieszno.
- Zatańczysz ze mną? - dziewczyna zwróciła się do elfa. Czy mógłby jej odmówić? Czy w ogóle mógłby jej czegokolwiek odmówić w takiej sytuacji? Katrin wybrała nastrojową piosenkę ze swojej playlisty na iPhonie (na który Legolas zareagował zarówno ciekawością, jak i lekkim strachem), i elf wziął ją za rękę i pomógł zsunąć się z parapetu. Pewnie z godzinę zastanawiałaby się, w jaki sposób ma objąć Legolasa w tańcu - jej lewa ręka tkwiła przecież na temblaku - ale on ułatwił jej zadanie i dosłownie wziął sprawy w swoje ręce, przyciskając Katrin mocno do siebie. Zatańczyli.
Katrin wiele myślała o Legolasie o o tym, jak się to wszystko potoczy. To wszystko działo się zbyt szybko. Nie byłą na to gotowa. Legolas był wysoki, Katrin była od niego niższa o głowę. Jego ręce dotykały jej talii, bioder, pleców. Wolniutko prześlizgiwały się po miejscach, na które tak długo tylko zerkał. Katrin czuła się bardzo nieswojo, a nogi lekko się pod nią uginały. Gdy muzyka się skończyła, odsunęła się od Legolasa.
- Koniec? - zapytała. Nie odpowiedział, tylko lekko musnął dłonią jej policzek. Objął ją delikatnie, by się przekonać, czy zaprotestuje lub się odsunie. Taka myśl przemknęła jej wprawdzie przez głowę, ale nie odsunęła się, a elf przytulił ją mocniej do siebie. Dotyk jego dłoni sprawiał jej przyjemność. Odwzajemniła uścisk. Przez chwilę stali w miejscu, ciesząc się nawzajem swoją bliskością. W końcu Legolas odsunął ją od siebie delikatnie. Katrin podniosła głowę, spoglądając w piękne oczy elfa. Pochylił się nad nią, by ją pocałować. Zamknęła oczy i odetchnęła głęboko. A potem Legolas przycisnął wargi do jej ust. Na bardzo krótko. Ale w brzuchu dziewczyny rozszalały się motyle, przez głowę przeleciało tornado i miała wrażenie, ze jej usta płoną.
- Amralime. (Kocham cię.) - wyszeptał elf i pocałował ją jeszcze raz. I tym razem nie odsunął ust od jej warg tak szybko.
 

 
Katrin biegła pałacowym korytarzem, zanosząc się nerwowym szlochem. Nie zwracała uwagi ani na płaszcz plączący jej się pod nogami, ani na wołanie zaniepokojonych służących. Nie zatrzymała się dopóki nie dopadła do drzwi sali tronowej i nie wbiegła do środka.
- Legolas! - zawołała przez łzy, stając w drzwiach.
- Katrin... - elf przeniósł na nią wzrok, odrywając się od porozrzucanych na stole papierów i wstał z miejsca. - Co się stało? - spytał, delikatnie obejmując ją ramieniem. Katrin wtuliła się w niego ufnie, biorąc drżący oddech. Legolas przytulił ją mocno.
- Moja klacz... - udało się wykrztusić dziewczynie, zanim po policzkach znowu poleciały jej łzy. Elf odsunął się od niej.
- To już pora? - spytał, kładąc jej dłonie na ramionach. Katrin gorączkowo pokiwała głową.
- Źrebak utknął... - zaszlochała. - Chciałam pomóc, ale nie wiedziałam co robić... - dziewczyna ukryła twarz w drżących dłoniach.
- Już dobrze, nie płacz. - Legolas przytulił ją znowu. - Wszystko będzie dobrze. Galionie, dokończysz to sam. - powiedział, spoglądając na elfa, który razem z nim zajmował się sprawami królestwa, a który teraz przysłuchiwał się rozmowie. - Chodź. - Legolas chwycił małżonkę za nadgarstek i pociągnął za sobą do stajni.

- Mój Panie... - odezwała się jedna ze służących, asystujących przy wyźrebieniu. Kara klacz Katrin zarżała długo. Widać było, że cierpi nie tylko ona, ale i źrebię, które nie było w stanie samo wydostać się na świat. Legolas uważnym wzrokiem ocenił sytuację i uklęknął przy niej, muskając palcami chrapy i grzywę, a spojrzawszy jej w oczy, wyszeptał kilka elfickich słów.
- Katrin, pomóż przy źrebaku. - powiedział miękko elf i dziewczyna natychmiast podkasała rękawy sukni, opadając na kolana obok służących, których zgrabne dłonie już pomagały źrebakowi się wydostać. Konik prychnął, wyraźnie niezadowolony.
- Już po strachu. - uśmiechnął się Legolas, obejmując małżonkę, która znowu zaniosła się płaczem, tym razem pełnym ulgi. Katrin podniosła wzrok, czując wilgoć na policzku i zaraz roześmiała się przez łzy. Nowo narodzony źrebak zdążył stanąć na wszystkich czterech nogach, choć niepewnie i trącał ją teraz chrapami, jak gdyby chciał zapytać, dlaczego właściwie płacze.
 

 
Ponad tydzień po premierze, w końcu wylądowałam w kinie na wyczekanym seansie. Wielką fanką Harry'ego Pottera nie jestem, ale do uniwersum lubię od czasu do czasu wrócić, bo jednak Potter jest Potterem. Pierwsza część "Fantastycznych Zwierząt" była powiewem czegoś nowego, powrotem do dobrze znanego nam świata, ale... O lata wcześniej. Gdy w 2016 roku premierę miała pierwsza część "Fantastycznych Zwierząt", nie byłam do niej przekonany. Nie pobiegłam do kina, spragniona magii i powrotu do Hogwartu, a film obejrzałam dopiero, kiedy był dostępny na DVD i chociaż nie urzekł mnie tak bardzo jakbym tego oczekiwała, był wspaniały i zanim się zorientowałam, zaczęłam niecierpliwie wyglądać drugiej części.

Akcja "Zbrodni Grindelwalda" mknie szybko. Zaczynając dość negatywnie; w filmie nagromadzono niezliczoną ilość wątków, które choć zwinnie, niczym węże, przeplatają się ze sobą i nieustannie przykuwają uwagę widza, to są mocno pourywane i niekompletne. Równolegle na ekranie toczy się przynajmniej z siedem ważnym historii, lecz każdej z nich brakuje początku i zakończenia. Dostaliśmy niesamowity miks opowieści i zostaliśmy wrzuceni w sam ich środek. Mam nadzieję, że jest to zabieg celowy i wszystko to zostanie rozwinięte w kolejnych częściach (a tych przed nami, według zapowiedzi, jeszcze co najmniej trzy). Ten mankament nadrabiają bohaterowie, różne niezwykłe smaczki, które samemu trzeba wyłapać, lub samemu się ich domyślić i oczywiście zwierzęta, bo chociaż ten film skupia się w większości na głównym, czarnym charakterze i zwierzaków tu nie brakuje (Newt ma małe niuchacze! ^^).

Na ekranie przewija się cała gama nowych, barwnych postaci: poplecznicy Grindelwalda, młody Dumbledore, Nagini, Leta Lestrange wraz z Tezeuszem Skamandrem i legendarny alchemik Nikolas Flamel (choć ten ostatni jest, ale jakby go nie było), poza tym towarzysza nam oczywiście dobrze już nam znani bohaterowie z poprzedniej części. Rozwinięto wątek Creedenca (chociaż on sam i mędzenie w pewnym momencie jest męczące (się zdecyduj, o co ci chodzi, człowieku!)), nie wiem kto tak skrzywdził Tinę i kazał jej podciąć włosy, ale to wciąż moja ulubienica, Quennie przechodzi na ciemną stronę mocy, a Newt... No cóż, jest sobą. Bohaterowie ewoluują, co jest wspaniałe. No i jest Grindelwald (w tej roli Johnny Depp), a rozróba, którą ten koleś robi już na samym początku z miejsca zapowiada "To będzie coś dobrego". I rzeczywiście, bo śmiało mogę powiedzieć, że ta część wypada o wiele lepiej niż jej poprzedniczka.

Wciąż jest to magiczna opowieść. Trup ściele się gęsto, cel uświęca środki, a dorośli czarodzieje bywają bezwzględni. Grindelwald dopiero zbiera popleczników, więc trudno oczekiwać, że od razu zrobi "zadymę", ale spokojnie, inni nadrabiają. Ludzie, jazda do kina (a Creedenca utopić).
 

 


Katrin z westchnieniem zsiadła z konia i spojrzała w niebo, pomimo strug deszczu lejących się z góry. Cieniutkie strumyczki wody spływały jej po policzkach, włosy miała posklejane i przesiąknięte wodą deszczową, a płaszcz doszczętnie przemoczony. Odwróciła się, gdy Legolas położył jej dłoń na ramieniu.
- Chodź, poszukamy schronienia. - odezwał się. Katrin w roztargnieniu skinęła głową i podążyła za elfem, gdy ten skierował się ku podnóżu Gór Mglistych. Chwilę potem chwyciła go za rękę, co przyjął z lekkim zdziwieniem, ale odwzajemnił uścisk i podprowadził ją dość stromym podejściem do niewielkiej groty w skale. Katrin rozpięła klamrę płaszcza, a odrzuciwszy go całkiem, wyżęła mokre włosy.
- Nie sposób w ten deszcz jechać dalej. - powiedział Legolas, odrzucając z głowy kaptur. - Chyba spędzimy tu noc. W porządku? - spytał, spoglądając na towarzyszkę.
- Tak. - odpowiedziała. - Tylko... Nie rozpalimy ognia?
- Nie, przykro mi. - elf usiadł obok dziewczyny na ziemi. - Będziemy musieli obejść się bez ogniska. Powiedz, gdybyś marzła. I spróbuj zasnąć. Będę obok.
- Katrin... Katrin...! - dziewczyna poruszyła się przez sen, słysząc głos Legolasa i otworzyła oczy, gdy elf potrząsnął jej ramieniem. - Chodź... Chcę ci coś pokazać. - Legolas uśmiechnął się. Poprowadził ją w górę, po stromym podejściu i wyżej, aż na niski szczyt niezbyt daleko od jaskini, w której się schronili.
- Mamy piękną noc. - odezwał się znów elf, siadając na skalnej półce, a kiedy Katrin zrobiła to samo, pokazał jej widoczną w dali Mroczną Puszczę. Katrin uśmiechnęła się. Tak długą drogę już przebyli... Legolas uśmiechnął się również, widząc zachwyt jaki na jej twarzy wywołał ujrzany widok, potem delikatnie ujął ją pod brodę, unosząc jej głowę tak, by patrzyła w niebo, na gwiazdy. Katrin zaparło dech w piersiach. Dziewczyna uśmiechnęła się, przysuwając się bliżej do elfa, a on objął ją, żeby ją zagrzać. Oboje dygotali w lodowatym powietrzu.
- Jak daleko jest twoja kraina? - spytał Legolas.
- Bardzo daleko. - odpowiedziała Katrin. - Tak daleko, że nawet nie wiem jak do niej wrócić.
- A naprawdę chcesz wracać? - zapytał jeszcze elf, ale to pytanie pozostawiła bez odpowiedzi, przytuliła się mocniej i wkrótce usnęła wsparta na ramieniu Legolasa. Elf siedział w ciszy, dopóki nie padły na nich pierwsze promienie wschodzącego słońca.

Trzeciego dnia podróży obozowali w lasach Fangornu. Do Minas Tirith, gdzie mieli dotrzeć, zostawał im dzień drogi i o świcie trzeba było wyruszyć. Legolas spał oparty o pień drzewa i owinięty w swój płaszcz. Katrin dorzucała drew do ognia. Uparła się, ze to ona będzie pilnować ogniska, choć Legolas na początku nie chciał się na to zgodzić. Gdzieś w zaroślach poruszyło się coś dużego i elf natychmiast poderwał się z miejsca, kładąc dłoń na głowni łuku. Świsnął miecz. Katrin odruchowo zrobiła unik i wyciągnęła własną broń. Natarł na nią ork; zamierzył się, celując w głowę. Katrin bez zastanowienia cięła przeciwnika w brzuch, a ten zwalił się na trawę. Ledwie zdążyła się pozbierać po pierwszym ataku, a zza krzaków wyskoczyło więcej orków. Cichy szmer ostrzegł ją o ataku zza pleców. Rzuciło się na nią dwóch orków. Natarli jednocześnie. Jeden celował w głowę dziewczyny, drugi w brzuch. Nie mając czasu na zastanowienie, dziewczyna odruchowo zanurkowała. Cięła w nogę orka po lewej, aż tamten się zatoczył. Drugi przeciwnik raniony w pierś, runął na ziemię jak kamień.
- Legolas! - wrzasnęła dziewczyna, widząc, że elf stoi w miejscu, przypatrując się jej. Płynnie przeszedł do ataku i w powietrzu zaczęły śmigać strzały. Coraz więcej napastników wybiegało z zarośli i Katrin odpierała atak za atakiem. Wszystkie treningi przyniosły owoce. Każdy ruch miecza płynnie przechodził w następny, klinga śmigała w powietrzu, Katrin z niesamowitą precyzją wyprowadzała kolejne cięcia. Kolejny ork zagrodził jej drogę. Dziewczyna nie mogła się do niego zbliżyć. Robiła uniki, lecz nie zdołała dosięgnąć przeciwnika. Ork dźgnął z szybkością błyskawicy, wbijając ostrze w jej ciało, tuż nad lewą piersią. Katrin poczuła, jak wywracają jej się wnętrzności. Ork wyszarpnął noż, a dziewczyna poderwała klingę, odrąbując mu głowę. Przeciwnicy zaczęli się wycofywać.
- Katrin! - Legolas podbiegł do dziewiętnastolatki, próbując ją podtrzymać, ale dziewczyna leciała mu przez ręce.
 

 


Świt ledwie wstał, kiedy Katrin poderwało z łóżka końskie rżenie i ostre okrzyki królewskich sług. Niemal natychmiast odrzuciła kołdrę, ubrała się, a przeczesawszy włosy palcami, zebrała nieliczne należące do niej drobiazgi. Włożyła je do płóciennej torby, przypasała miecz w pochwie i wybiegła na dziedziniec.
- Legolas! - zawołała, biegnąc w jego stronę. Elf siodłał konia, ale odwrócił się, słysząc jej głos.
- Miałem za chwilę pójśc cię obudzić. - odezwał się. - Chciałem, żebyś była wypoczęta, czeka nas długa droga.
- Myślę, że powinieneś wiedzieć, że nie potrafię jeździć konno. - powiedziała dziewczyna, podbiegając do niego.
- Będziesz jechać ze mną. - odpowiedział elf, wsiadając na konia i poklepał siodło za sobą. Katrin umieściła torbę w jukach, Legolas podał jej rękę i dziewczyna wdrapała się na koński grzbiet. Elf podał jej gruby płaszcz dla ochrony przed zimnem i zmusił wierzchowca do kłusa. Katrin zachwiała się, kiedy koń ruszył i mocno objęła Legolasa w pasie. Wiele elfów stojących w cieniu żegnało ich szeptem i życzyło im szczęścia. Nie było śmiechu, ani pieśni, ani muzyki.
Przebyli most i zaczęli się wspinać długą, stromą ścieżką, aż stanęli w końcu na wyżynie stepowej, gdzie wiatr szeleścił wśród wrzosów. Na szczycie wzgórza Katrin obejrzała się na pałac. Wydawał się teraz niewielki. Brama płonęła ognistą czerwienią w blasku poranka. Potem zniknęła, przesłonięta krzywizną wzgórza. Gondor znajdował się w odległości około trzech dni jazdy konnej od Leśnego Królestwa. Mieli jechać cały dzień, odpocząć, potem skierować się ku Fangornowi. Stamtąd powinni podążyć już prosto do Minas Tirith. Katrin całkiem nieźle radziła sobie w siodle, ale to nie mogło zmieć tego, że nie miała żadnego doświadczenia. Kiedy późnym popołudniem zatrzymali się na popas i zsiadła z konia, była cała obolała. Nie uszło to uwadze Legolasa.
- Naprawdę nigdy nie jeździłaś konno? - spytał.
- Naprawdę. - odpowiedziała dziewczyna, przeciągając się. Legolas wyjął suchy prowiant, podzielił na porcje i jedną z nich podzielił się z Katrin.
- Co to jest? - spytała dziewczyna, biorąc od niego kawałek miękkiego ciasta.
- My to nazywamy lembasy. Chleb podróżny. - wyjaśnił Legolas. - Zjedz. Mówi się, że jeden kęs jest w stanie napełnić żołądek dorosłego mężczyzny. - Katrin powoli odgryzła kawałek chleba, który okazał się naprawdę dobry. Delikatny, pszenny zapach tylko potęgował apetyt i dziewczyna zjadła wszystko co dostała. Legolas dał jej się jeszcze napić wody i ruszyli w dalszą drogę.

Zmierzchało, kiedy Legolas zsiadł z konia i rozejrzał się po lesie. Minęli Pola Gladden i znajdowali się teraz o rzut kamieniem od starej fortecy Dol Guldur, ale na skraju lasu nie groziło im raczej żadne niebezpieczeństwo.
- Rozbijemy tu obóz. - zdecydował elf i podał Katrin dłoń, pomagając jej zsiąść z wierzchowca. - Pójdę po drewno na ognisko. Ty pilnuj konia. I nie oddalaj się zbytnio, bądź ostrożna...
- Legolas... - odezwała się Katrin, kiedy ogień już płonął. - Kim jest Aragorn? I dlaczego twój ojciec nie życzy sobie rozmów na jego temat? - spytała.
- Aragorn jest... Był przyjacielem. - odpowiedział Legolas.
- Co się z nim stało? - Katrin ciaśniej otuliła si.ę płaszczem.
- On nie żyje. - elf zapatrzył się w płomienie ogniska. - Był władcą Gondoru, czyli krainy do której właśnie zmierzamy. Zabili go orkowie. Wdarli się do pałacu i zabili go. Dlaczego nikt nie próbował powstrzymać sług ciemności, którzy ot tak weszli do Białego Miasta, nie wiem.
- Więc kto teraz włada Gondorem?
- Ktoś, kto już od dawna próbował pozbawić Aragorna korony. Ten sam, za którego sprawą Aragorn zginął. Niedobitki orków i on zawarli przymierze. Do tej pory mieli swoje przyczółki w lasach, w kopalniach, teraz... Teraz wszystko się zmienia. Chodzą wieści o odradzającym się kulcie zła, a jeśli to prawda... Znów jesteśmy o krok od wojny, choć zanim do niej dojdzie może minąć jeszcze mnóstwo czasu. - Katrin słuchała z uwagą, przypatrując się twarzy Legolasa. - Zły czas wybrałaś sobie na zjawienie się u nas. - usłyszała jeszcze. Zapatrzyła się w płomienie ogniska. To nie był odpowiedni moment, żeby poruszać temat jej uczuć.
 

 
Tu jest soundtrack; https://youtu.be/P5l0l_3QoHg

- Jak wyglądam? - spytała Katrin, okręcając się w miejscu, w długiej, zielonej tunice, ciemnozielonych spodniach i wysokich skórzanych butach. Jej talię opinał skórzany gorset.
- Prawie jak elfka. - odpowiedział Legolas. - Służki siedziały nad nią do późna w nocy. - dziewczyna natychmiast przyskoczyła do niego i całując w policzek, szepnęła;
- Dziękuję... - elf zarumienił się lekko.
- Powinienem porozmawiać z ojcem. O zachowaniu Tauriel. - powiedział. - Nie wolno jej tak cię traktować. - elf przerwał, kiedy drzwi komnaty otworzyły się i do środka wszedł jeden z królewskich sług.
- Mi hir tulyya vende Katrin an manna. (Mój Pan wzywa pannę Katrin do siebie.) - powiedział.
- Co się dzieje? - spytała dziewczyna, patrząc na Legolasa.
- Mój ojciec chce z tobą rozmawiać. - wyjaśnił elf. - Nie wiem o co może chodzić. Ukłoń się, kiedy zostaniesz wprowadzona do jego komnaty, nie odzywaj się niepytana i odnoś się do niego z szacunkiem. - Legolas założył dziewczynie włosy za ucho i skinął głową, tym samym pozwalając Katrin odejść za sługą.
- Pan cię oczekuje. - powiedział tamten, zostawiając dziewczynę pod drzwiami komnaty króla Thranduila. Dziewczyna wzięła głęboki wdech i weszła do środka. Speszona, przystanęła za kolumną, przypatrując się władcy, siedzącemu na tronie. Onieśmielał ją. Katrin drgnęła, gdy Thrandiul spojrzał wprost na nią.
- Wiem, ze tam jesteś. - odezwał się. - Dlaczego ukrywasz się w cieniu?
- Nie zamierzałam się ukrywać. - dziewczyna wychynęła z kryjówki, na śmierć zapominając o ukłonie.
- Legolas mówi, ze nieźle radzisz sobie z mieczem. - Katrin podniosła wzrok, gdy Thranduil wstał z miejsca i podszedł do niej. - Chyba bardzo cię polubił. dziewczyna drgnęła nerwowo.
- Zapewniam cię, mój Panie, Legolas widzi we mnie wyłącznie śmiertelniczkę, której ocalił życie. - odpowiedziała.
- Może kiedyś tak było. Zdaje się, że teraz jest inaczej.
- Ale... - głos dziewiętnastolatki zadrżał. - Nie pozwoliłbyś swojemu synowi na związek z kobietą śmiertelną i to jeszcze niskiego rodu. - Thranduil spojrzał na nią.
- Nie, masz rację, nie pozwoliłbym. A jednak wpadłaś mu w oko. Nie łudź go niepotrzebną nadzieją. - w oczach Katrin zalśniły łzy. - To wszystko, co miałem ci do powiedzenia. - dodał szorstko Thranduil. - Przyprowadź do mnie mojego syna. - nakazał. Dziewczyna skłoniła się i szybkim krokiem, prawie biegiem, opuściła komnatę. Legolasa znalazła na pałacowym dziedzińcu. Elf wypuszczał z łuku strzałę za strzałą, raz po raz trafiając w środek tarczy. Opuścił jednak broń, widząc zmierzającą w jego kierunku Katrin.
- Legolasie... - dziewczyna odetchnęła, stając przed nim. - Twój ojciec chce z tobą mówić. - powiedziała ze wzrokiem wbitym w ziemię. Elf obrzucił ją uważnym wzrokiem i pomaszerował w stronę wrót pałacowych, chwytając ją za nadgarstek.
- Chciałeś mnie widzieć. - powiedział, wchodząc do komnaty ojca. Za nim do środka wślizgnęła się Katrin.
- Owszem. - Thranduil skinął głową. - W Gondorze dochodzi do zamieszek, ludzie się burzą. Są tacy, którzy planują przewrót i obalenie obecnego władcy. Orkowie panoszą się na ziemiach Gondoru i Rohanu za jego przyzwoleniem. Chcę, byś pojechał tam jako przedstawiciel Leśnego Królestwa.
- Mlyane Aragorn na kuina... (Może gdyby Aragorn żył...) - zaczął Legolas.
- Aragorn illa kuina! (Ale Aragorn nie żyje!) - wrzasnął Thranduil, zrywając się z miejsca. - Wyruszysz jutro o świcie. Katrin oczywiście pojedzie z tobą. To moje ostatnie słowo.
- Tak, mój Panie. - Legolas skłonił się ojcu i odwrócił się.
- Legolasie! Nie życzę sobie więcej tematu Aragorna, poprzednio chyba wyraziłem się jasno! - powiedział jeszcze Thranduil.
- Tak, ojcze. - Legolas skłonił się ponownie i odszedł.
- Katrin... - odezwał się król, kiedy dziewczyna podążyła za elfem. - Trzymaj się z daleka od mojego syna. Nie jedziesz z nim, bo możesz się do czegoś przydać. Jedziesz, bo im szybciej się ciebie pozbędę, tym lepiej.

- Katrin... - Legolas zajrzał do komnaty dziewczyny. Nie śpisz. - bardziej stwierdził niż zapytał. Słońce już dawno zaszło, a w pałacu panował mrok, rozświetlony gdzieniegdzie światłem latarenek.
- Nie mogę spać. - odpowiedziała dziewiętnastolatka.
- Chciałem, ci coś dać. Legolas podał dziewczynie miecz w pochwie. - Miecz, który masz służy do ćwiczeń. - wyjaśnił. - Możesz zejść na dziedziniec i wypróbować tę klingę.
Katrin wpatrywała się w nocne niebo. Jej dłoń w roztargnieniu spoczęła na nowym mieczu; wodziła palcami po rękojeści. Wiedziona impulsem wysunęła ostrze i uniosła je w blasku księżyca. Podziwiając gładką, elegancką krzywiznę klingi, obróciła broń w powietrzu, oceniając ciężar oraz wyważenie. Miecz nie stał się jeszcze przedłużeniem jej ramienia, lecz mimo to dziewczyna czuła się na tyle pewnie, by spróbować kilku ruchów. Przecięła księżyc na pół, przeszyła Bellatrix i trafiła spadającą gwiazdę. Wirując, uniosła ostrze do kolejnego ataku. Legolas uśmiechnął się.
 

 
W szkole sprawdzian za sprawdzianem, nauczyciele są w tym roku bezlitośni, wolny czas zabierają setki zajęć pozalekcyjnych i konsultacji i właściwie nic poza tym, ale jak człowiek ma dobry plan dnia, idzie jakoś wytrzymać i jeszcze wygospodarować te dziesięć procent doby na to co mu sprawia przyjemność.

Piszę, czy też może raczej staram się pisać, bo tak tylko urywkami, kiedy się da. Korekta "Siedemnastu lat po Śródziemiu" posuwa się naprzód swoim tempem. Gdyby mogła, szłaby jak burza, ale z wiadomych względów nie może, ale wlec się też nie wlecze, więc pod tym względem z tempa pracy jestem dość zadowolona. Pomysł zmiany tytułu umarł śmiercią naturalną, bo żadna inna koncepcja nie jest tak dobra jak ta i nie oddaje istoty opowiadania (a więc powrotu zła po siedemnastu latach od Wojny o Pierścień). Muszę przyznać, że wspaniale się bawię, przeżywając na nowo razem z Katrin jej zauroczenie, potem rozwijające się uczucie aż wreszcie wieczną miłość, a to wszystko na tle konfliktów zbrojnych. Cudownie mi się też pracuje z Legolasem, jego reakcjami i uczuciami, a fakt, że parę rzeczy trzeba pozmieniać, albo wręcz napisać od nowa, sprawia, że ochoczo zacieram rączki. Oj, będzie się działo... Postanowiłam dać trochę większą rolę Eomerowi, który w starszej wersji pojawia się sporadycznie, rozwinąć wątek Aragorna i... W sumie to się zastanawiam nad całkowitym wyrzuceniem koncepcji Legolasa w XXI wieku. Nagle przestało to dla mnie mieć sens.

Uwagi domaga się Kate, komponująca nową piosenkę na święto szkoły i całymi dniami katuje tę swoją gitarę, zdzierając przy tym gardło, czym doprowadza do szału panią Irenę. Parę epizodów z ta moją uroczą parką by się machnęło, ale po niewypale z "Teorią szczęścia" dłuższego opowiadania wole nie ryzykować. Może coś krótszego gdzieś niedługo... Ale nie o Kate... Równolegle do "Siedemnastu lat po Śródziemiu" składa mi się w głowie "Legenda o Limmaniel". Chciałabym napisać coś na wzór jednego z mitów "Silmarillionu", albo "Ballady o Leithian" nie mając przy tym żadnej pewności, że coś z tego wyjdzie. Jej życiorys mam w głowie niemalże od początku do końca, wystarczy to tylko spisać w całość. Ale to już raczej robota na maj/czerwiec, bo najważniejsze teraz są matury.

PS Jeśli uważacie, że wybranie soundtrack'u jest proste i przyjemne, to się niestety grubo mylicie. Bo nie jest ani trochę.
 

 
- Dziś wspominamy tych, którzy przelali krew w obronie tej krainy za czasów Pierścieni Władzy. Chwała zwycięskim poległym! - Katrin razem z innymi wzniosła toast, powoli upiła łyk wina i równie powoli odstawiła swój kielich na stół, przysiadając na szerokiej drewnianej ławie. Legolas chciał spędzić trochę czasu z dawno niewidzianymi przyjaciółmi, co doskonale rozumiała, ale bez niego czuła się odrobinę zagubiona. Nie mógł cały czas jej pilnować, mimo to brakowało jej towarzystwa elfa. Dziewczyna westchnęła, rozglądając się wokół niepewnie, ale podniosła wzrok, gdy obok niej przysiadł Aragorn.
- Źle się bawisz? - spytał mężczyzna, uśmiechając się do niej. Odwzajemniła uśmiech, mimo wszystko speszona.
- Nie, wręcz przeciwnie. - odpowiedziała. - Podoba mi się atmosfera i to, że każdy jest tu każdemu życzliwy, ale... Tak naprawdę nikogo tutaj nie znam. I chyba wolałabym być gdzie indziej... - Katrin sięgnęła po kielich z trunkiem i upiła kolejny łyk wina.
- Doskonale cię rozumiem. - Aragorn znów się uśmiechnął. - Mam powiedzieć Legolasowi, że powinien bardziej dbać o narzeczoną i nie zostawiać jej samej sobie? - Katrin pokręciła głową.
- Nie. - odpowiedziała zdecydowanie. - On i Gimli dawno się nie widzieli, powinni spędzić ze sobą ten wieczór i... Co tam się dzieje? - dziewczyna przerwała, słysząc rosnące zamieszanie kawałek dalej. Aragorn pokręcił głową przecząco i kiedy wstała z miejsca, podążył za nią. Katrin przepchnęła się przez żądny uciechy tłum mężczyzn i złożyła ręce na piersi, widząc co było przyczyną tej niezmiernej radości. Legolas na wpół leżał przy stole, policzki miał zarumienione, a wzrok rozbiegany, a mimo to sięgnął po kielich z winem, kiedy Eomer dolał do niego trunku.
- Pierwszy raz widzę pijanego elfa. - szepnął Aragorn, nachylając się do dziewczyny. Katrin spojrzała na niego z mieszaniną osłupienia i oburzenia i nie zastanawiając się dłużej, wyjęła z dłoni narzeczonego kielich, a jego wzięła od ramię, mimo protestów.
- Legolas, wstań proszę. - odezwała się. - Wracamy do komnaty, koniec zabawy na dzisiaj. - dodała zdecydowanie. Elf posłusznie wstał, omal się przy tym nie przewracając, co wywołało kolejną falę śmiechu. Katrin podtrzymała go mocno i nie zaszczyciwszy stojących wokół nawet spojrzeniem, powoli wyprowadziła go z sali biesiadnej.
 

 
Tu jest soundtrack'u część pierwsza; https://youtu.be/wj9jkVQS-NoLekcje z Tauriel sprawiały Katrin wielką przyjemność, pomimo oschłości z jaką traktowała ją elfka. Zajęcia pozwalały jej czuć się wolną i choćby w niewielkim stopniu panować nad własnymi działaniami i losem. Dziewczyna wciąż nie wiedziała, co postanowi w jej sprawie władca elfów, choć nie tylko to zaprzątało jej głowę.
- Aire er mahta? - rzuciła któregoś dnia Tauriel. Katrin obejrzała się na Legolasa. Przez minione dni udało jej się opanować jedynie kilka sindarskich słów i wielu rzeczy jeszcze nie rozumiała.
- Tauriel proponuje ci pojedynek. - wyjaśnił elf. Elfka uniosła wyzywająco brew, uśmiechając się przy tym.
- Sare. - odpowiedziała Katrin, wyrażając zgodę. Dziewczyna przybrała pozycję, poprawiła chwyt i uniosła ostrze. Tauriel zaatakowała natychmiast, natychmiast sparowała cios miecza Katrin i wykonała pchnięcie. Dziewczyna zrobiła kilka uników uchylając się przed klingą, po czym natarła. Tauriel bez wysiłku zablokowała cios i skontrowała cięciem od dołu. Katrin odskoczyła w tył; ostrze o włos minęło jej policzek. Tauriel natarła znowu i trafiła dziewczynę ciosem od góry, tnąc przez ramię. Katrin skrzywiła się, czując ból w miejscu zranienia, ale walki nie przerwała. Starły się ponownie. Tym razem Katrin nie popełniła tego samego błędu i nie dała się tak łatwo podejść. Skierowała ostrze w twarz elfki. W odpowiedzi tamta machnęła dziko swoim mieczem i dziewczyna musiała się wycofać by nie trafić pod jej ostrze. Zwiodła przeciwniczkę, opuszczając klingę. Tauriel dostrzegła szansę, uniosła wysoko swój miecz, zamierzyła się na odsłoniętą głowę Katrin. Dziewczyna odskoczyła i zamachnęła się mieczem. Elfka zgięła się wpół, pokonana niespodziewanym manewrem. Potem znowu zaatakowała, nie czekając, aż obie staną w gotowości. Katrin ledwie zdołała wywinąć się od ciosu i wycofała się szybko, by zwiększyć dystans pomiędzy sobą a Tauriel. Elfka uderzyła poprzecznie tuż nad ziemią, zmuszając Katrin do podskoku. Dziewczyna zachwiała się, lecz jakimś sposobem udało jej się zablokować powracający cios Tauriel wymierzony w ramię.
- Tauriel...! - zareagował Legolas, lecz elfka go zignorowała. Uderzyła od dołu w miecz Katrin, wytrącając go dziewczynie z rąk. Potem mocno kopnęła przeciwniczkę, aż ta uderzyła plecami o pień najbliższego drzewa. Kontynuując atak, zamachnęła się mieczem prosto na głowę Katrin. W ostatniej chwili, wiedziona impulsem dziewiętnastolatka, zanurkowała.
- Tauriel, telya! (Tauriel, dość!) - wrzasnął Legolas, łapiąc elfkę za ramię. - Telya! (Dość!) Farya... (Wystarczy...) Lye atar ista ar ta! (Mój ojciec dowie się o tym!) - poinformował ją.
- Ta firima, Legolas! (To śmiertelniczka, Legolasie.) - zaprotestowała Tauriel.
- Ta ni firima, ava moina ni me dagnir! (To, ze jest śmiertelna, nie znaczy, że nm zagraża!) - Legolas podniósł głos. - Ta mellon, Tauriel... (To przyjaciółka...) - elfka spojrzała mu w oczy ze zdumieniem i rozczarowaniem. - Wracaj do obowiązków. - polecił twardo. Tauriel znów otworzyła usta, żeby mu odpowiedzieć, ale pod jego spojrzeniem spuściła wzrok, skłoniła głowę i posłusznie odeszła.
Legolas pomógł Katrin podnieść się z ziemi. Dziewczyna starała się jeszcze powstrzymywać, ale łzy już leciały jej po policzkach. Zaszlochała krótko, wstając.
- Katrin... - odezwał się elf, gdy ukryła twarz w dłoniach, szlochając już głośniej i bardziej rozpaczliwie. - Katrin, proszę... Dlaczego płaczesz? - Legolas bezradnie rozłożył ręce. Nie miał zbyt dużego doświadczenia w takich sytuacjach. - Powinienem cię teraz przytulić? - elf delikatnie objął ją ramionami i przygarnął do siebie. Katrin ufnie przylgnęła do niego, wspierając głowę na jego piersi. Legolas pogładził ją kojąco po włosach, szepcząc słowa pociechy.
- W porządku? - spytał, gdy zaczęła się uspokajać i wypuścił ją z objęć. - Jesteś ranna. - stwierdził, muskając dłonią poszarpany rękaw sukni i okolice rany, która - choć płytka - wciąż krwawiła. - Chodź, zajmiemy się tym.
Katrin spoglądała spod długiej grzywki na Legolasa, obmywającego jej ramię wodą. Robił to tak spokojnie i w takim skupieniu, że dziewczyna mimowolnie zaczęła przypatrywać się jego twarzy. Elf podniósł głowę, napotykając jej wzrok. Dziewczyna zarumieniła się ze wstydem, nie powinna była tak wnikliwie mu się przypatrywać.
- Tauriel mnie nie lubi, prawda? - spytała. - Twój ojciec też za mną nie przepada. W głębi serca oboje uważają mnie za intruza i mają rację. - Legolas bez słowa skończył owijać jej ramię lnianym bandażem i usiadł obok niej na łóżku.
- Mój ojciec... Jest taki odkąd umarła matka... Nigdy nie chciał ze mną o tym rozmawiać. - powiedział z żalem. Katrin wpatrywała się w niego jeszcze przez chwilę, potem pod wpływem impulsu delikatnie ujęła jego dłoń.
- Przykro mi... - powiedziała powoli.
- W porządku. - elf odwrócił wzrok, ale nie wyswobodził ręki z jej uścisku, mimo to dziewczyna puściła ją sama. Pragnęła, aby jeszcze raz ją przytulił, ale nie śmiała prosić... Zamknęła oczy, biorąc głębszy oddech. Co ona wyprawiała? Czyżby zaczynała się zakochiwać w elfickim księciu?
 

 


- Katrin, to jest Tauriel. - powiedział Legolas dwa dni później, przyprowadzając na pałacowy dziedziniec rudowłosą elfkę. - Będzie cię uczyć posługiwania się ostrzem. Nie radzisz sobie z łukiem, może miecz będzie dobrze leżeć ci w dłoni. - Legolas uśmiechnął się.
- Trzymaj. - Tauriel rzuciła dziewczynie miecz w pochwie. - Do ćwiczeń wystarczy. A my się już chyba znamy.
- Nie sądzę. - Katrin wyjęła miecz z pochwy i przekonała się, ze jest niezwykle lekki.
- Chwyć go obiema rękami. - Tauriel zwróciła się do dziewiętnastolatki. - Ostrzem w dół. - przekręciła miecz w dłoniach Katrin. - Nie opuszczaj końca miecza. Ma się znajdować na wysokości gardła przeciwnika. Jedna stopa do przodu. Druga do tyłu. Musisz stać pewnie. - zapalając się do roli nauczycielki, Tauriel krążyła wokół dziewczyny i drobiazgowo poprawiała jej pozycję, aż ją zadowoliła.
- Najpierw poćwiczymy postawy. Prosta zastawa i cios. - stanęła naprzeciwko Katrin i uniosła ostrze na taką samą wysokość jak dziewiętnastolatka. Chwilę potem uderzyła w jej miecz. Broń zadrżała w rękach dziewczyny. Klinga Tauriel spadła i zatrzymała się o włos od gardła Katrin. Elfka uśmiechnęła się.
- Podnieś miecz. - powiedziała. - Następnym razem nie trzymaj go między kciukiem, a palcem wskazującym. To słaby chwyt, łatwo wytrącić miecz. Spójrz na mnie. Małym palcem lewej ręki obejmij podstawę rękojeści. Potem pozostałymi palcami chwyć rękojeść. Dwa dolne palce powinny być mocno zaciśnięte. To jest prawidłowy uchwyt. - kiedy Katrin przyswoiła sobie właściwy uchwyt, elfka powtórzyła atak.
- Dobrze. Teraz twoja kolej. - początkowo sposób zadawania ciosów był dla Katrin niewygodny. Trudno było wykonać blok z odpowiednio dużą siłą, ale Tauriel kazała jej powtarzać ruch tyle razy, ze technika zaczęła się wydawać dziewczynie naturalna. Ćwiczyły całe popołudnie. Tauriel nauczyła ją jeszcze podstawowego ciecia, uniku oraz prostego bloku.
- Na dzisiaj wystarczy. - zdecydowała w końcu elfka.
- Hannon le (Dziękuję), Tauriel. - uśmiechnął się Legolas, podchodząc do nich. - Lav kel lye. (Możesz odejść.) - elfka skłoniła głowę i skierowała się ku wrotom pałacowym. Katrin z westchnieniem opuściła miecz.
- Jak ci się podobało? - spytał Legolas, zwracając się do niej. - Mam poprosić Tauriel, żeby znalazła dla ciebie czas jutro? - Katrin z uśmiechem pokiwała głową.
- To o wiele prostsze niż kontrola nad łukiem. - powiedziała.

- Jak na śmiertelniczkę nie brak ci charakteru. - zauważyła Tauriel z lekkim rozbawieniem. - Powtarzaj za mną ruchy. Dokładnie. - zwróciła się do Katrin, kiedy obie trzymały już broń w rękach. Tauriel wsunęła miecz do pochwy. Lewą ręką trzymała go tuż pod rękojeścią, mocno przyciskając do biodra.
- Teraz patrz. - uniosła prawą dłoń do paska i chwyciła rękojeść. Wysunęła prawą nogę do przodu, przyjmując szeroką postawę. Równocześnie szybkim ruchem wyciągnęła miecz, chwyciła go obiema rękami i wykonała cios z góry na dół. Zrobiła następny krok naprzód, uniosła ostrze na wysokość gardła wyimaginowanej ofiary. Po zakończeniu ataku ostrym ruchem nadgarstka przekręciła miecz na prawo, przyjęła pozycje wyjściową i starannie schowała ostrze do pochwy.
- Teraz twoja kolej. - Katrin zaczęła naśladować ruchy elfki, lecz nie zdążyła dobrze uchwycić rękojeści, kiedy jej przerwano.
- Nie! Musisz trzymać rękę tuż przy boku. Jeśli ją odsuniesz, orkowie po prostu ci ją odrąbią. - Katrin zaczęła znowu. Na każdym etapie Tauriel przerywała jej i poprawiała jej ruchy. Dziewczyna szybko straciła cierpliwość. Należało pamiętać o tak wielu rzeczach, a Tauriel nie ustawała w krytyce. Całe popołudnie zeszło im na powtarzaniu tych ruchów wciąż i wciąż od nowa. Katrin uczyła się każdego elementu sekwencji, aż potrafiła ją wykonać całą. Z pewnością nie osiągnęła płynności, nauczyła się jednak podstawowych technik. Kiedy Tauriel zakończyła sesję, słońce chyliło się ku zachodowi.
- Nawet nieźle ci idzie. - skomentowała elfka po zakończonym treningu. Katrin uśmiechnęła się. W ustach Tauriel taka pochwała na pewno wiele znaczyła. Dziewczyna odwróciła się, spoglądając na Legolasa, obserwującego ćwiczenia z gałęzi drzewa. Elf właśnie podniósł głowę znad ostrzonego sztyletu, a podłapując spojrzenie dziewczyny, uśmiechnął się ciepło.
 

 
Soundtrack; https://youtu.be/kTOuAkh14Gk

Kolejny tydzień upłynął na zwiedzaniu pałacu i poznawaniu elfich obyczajów i tradycji. Katrin czuła się zaskakująco dobrze w świecie, o którym z początku nic nie wiedziała. Zdążyła nawet kilka razy porozmawiać z Thranduilem, który, pomimo swojej niechęci do ludzkiej rasy, tolerował dziewiętnastolatkę. Katrin obudziła się gdy pierwsze promienie słońca zajrzały do jej komnaty. Gdzieś z zamkowego dziedzińca słychać było świst strzał, wypuszczanych z łuku. Katrin uśmiechnęła się do siebie. Legolas... Bo kto inny zrywałby się skoro świt, żeby potrenować?
- Jak ty to robisz? - spytała chwilę potem dziewczyna, stając obok elfa. Legolas spojrzał na nią.
- Co takiego? - napiął cięciwę i wypuścił kolejną strzałę, która trafiła w sam środek niewielkiej tarczy przymocowanej do drzewa.
- Tak doskonale strzelasz. - Legolas uśmiechnął się kącikiem ust.
- Jestem elfem. - odpowiedział, wzruszając ramionami.
- Chciałabym się nauczyć strzelać tak jak ty. - powiedziała Katrin. - Może mógłbyś... Nauczyć mnie? - Legolas znowu naciągnął cięciwę. Pęk piór śmignął w powietrzu z szybkością jastrzębia spadającego na ofiarę; towarzyszył temu przenikliwy świst, a potem donośny stuk, kiedy strzała trafiła do celu. Chwilę później w tarczy utkwiła druga strzała równolegle do pierwszej; jej opierzone lotki drżały. Legolas jeszcze przez chwilę zachował pozycję, jego skupienie było niemal namacalne.
- Łuk to broń do walki na odległość. Może z niego strzelać mężczyzna lub kobieta z równie zabójczym skutkiem. - powiedział. - Inaczej niż miecz, łuk stawia opór. W pełni naciągnięty jest w istocie bliski pęknięcia na pół. - elf ustawił dziewczynę bokiem do celu. Przytrzymał cięciwę prawą ręką, potem starannie umieścił lewą na głowni łuku. Naciągnął cięciwę aż do policzka, ze strzałą na wysokości oka. Strzała pomknęła ze świstem i raz jeszcze trafiła w cel. Potem opuścił łuk podał go Katrin i to samo zrobił z kołczanem pełnym strzał.
- Możesz strzelić kiedy będziesz gotowa. - powiedział Legolas. Katrin spojrzała na niego i powoli podniosła łuk, starając się naśladować jego ruchy. Wypuściła strzałę, lecz cięciwa zaczepiła o jej ramię; strzała zafurkotała słabo w powietrzu i upadła nie sięgając celu. Druga próba wywarła większe wrażenie, pocisk pomknął prosto, ale minął tarczę.
Zorientowawszy się, że Katrin ma problemy z celnością Legolas jastrzębim wzrokiem ocenił jej postawę.
- Odpręż się, Katrin. - polecił. - Trafienie w cel jest nieistotne.
- Jak to? - odezwała się dziewiętnastolatka.
- Nie rozumiesz. Porzuć przeświadczenie, że musisz trafić. - Legolas stanął przy niej. - między umysłem, a ciałem trwa nieustanna walka o kontrolę nad naciągnięciem. By trafić do celu z taką precyzją, niezbędna jest całkowita koncentracja. Tur arwa (Skoncentruj się), Katrin. - szepnął w elfickim języku. Dziewczyna przyjęła postawę i chwyciła cięciwę. Legolas widział, że ręce lekko jej drżą, gdy ujmowała łuk i starała się uspokoić oddech. Następnie jej twarz zamarła w wyrazie kamiennej determinacji. Katrin stanęła pewnie, wolno naciągnęła cięciwę.
- Niżej łokieć. - poinstruował Legolas, przytulając swój policzek do policzka dziewczyny. - Złap mocniej... Ale nie aż tak... Nie tak mocno, Katrin... - dziewczyna przełknęła ślinę. Oddech na chwilę zamarł jej w piersi. Pociągnęła cięciwę aż za policzek i zwolniła. Strzała przecięła powietrze i trafiła w cel. Zaskoczona Katrin promieniała z zachwytu.
- Mare (Dobrze). - szepnął jej na ucho Legolas. Dziewczyna odwróciła się, ocierając się policzkiem o jego policzek.
- Co to znaczy? - spytała. Elf uśmiechnął się tylko i skierował w stronę wrót pałacu. Katrin podniosła głowę, czując na sobie czyjś wzrok. W jednym z pałacowych okien stał Thranduil, spoglądając na nią z uwagą. Dziewczyna drgnęła zmieszana. Dlaczego nie mogła się oprzeć wrażeniu, że król wie o czymś o czym nie wie ona?
 

 
Legolas zajrzał do komnaty, w której ulokowano Katrin, a nie zobaczywszy dziewczyny w środku, wszedł dalej, nieco zaniepokojony. Słońce zaczynało zachodzić, zbliżał się wieczór... Martwił się. Elf obrzucił uważnym spojrzeniem pomieszczenie. Potem odetchnął już spokojniej. Drzwi na taras stały otworem, wiedział więc już gdzie podziewa się jego zguba.
- Katrin? - odezwał się, wychodząc do niej, ale to co zobaczył przytrzymało go w miejscu. Dziewczyna siedziała tuż przy ścianie tarasu, oparta o nią plecami. Kolana podciągnęła pod brodę, a twarz skryła w dłoniach, drżąc od tłumionego szlochu. Legolas uśmiechnął się lekko, podchodząc do niej, choć doskonale wiedział jak musi być jej teraz ciężko. Katrin drgnęła, gdy położył jej dłoń na ramieniu, ale podniosła wzrok. Elf otarł wierzchem dłoni lecące jej po policzkach łzy.
- Nai arma mare... (Wszystko będzie dobrze...) - wyszeptał łagodnie.
- Nie rozumiem... - zaszlochała nerwowo dziewczyna. - Nie rozumiem niczego, co się stało. Jak się tu znalazłam, co tu robię, ani dlaczego to się stało... - Katrin osłoniła twarz ramieniem. Nie chciała, żeby oglądał ją w takim stanie, mimo, że tak naprawdę wcale go nie znała.
- Na pewno wszystko się wyjaśni. - Legolas ukląkł naprzeciwko niej. - Obiecałem, że spróbuję ci pomóc, ale nie wszystko da się załatwić od razu. - Katrin znów spojrzała mu w oczy.
- Ja przepraszam... - odezwała się, ocierając dłonią oczy. Legolas uśmiechnął się. Miała zaczerwienione policzki, co tylko dodawało jej uroku. - Nie powinieneś mnie zastać w takiej sytuacji. - dodała ciszej.
- Nie szkodzi. - odpowiedział miękko elf. - Może spróbujesz się przespać? Na pewno jesteś zmęczona, a kiedy trochę odpoczniesz, zobaczysz wszystko w zupełnie innym świetle. - Katrin pokiwała głową. Dała się nawet wziąć za rękę i odprowadzić z powrotem do środka, choć długo jeszcze nie mogła zasnąć.
 

 


Mężczyzna, który chwilę temu przewrócił Katrin, przeturlał się na plecy i z tej pozycji wypuścił z łuku pierwszą strzałę, która utkwiła w gardle najbliższego stwora.
- Co to jest? - wyjąkała Katrin. Tamten wypuścił drugą strzałę.
- Orkowie. - odpowiedział krótko i wrócił do przerwanej walki. Naciągnął cięciwę swojego łuku, po czym znów wystrzelił. Nie mógł powstrzymać wstrętu, który odmalował się na jego twarzy. Orkowie. Plugawe, głupie poczwary. Stworzenia tak odrażające, że aż w pewien przewrotny sposób śmieszne. Wypuścił strzałę, gdy tylko zza pni drzew wynurzył się kolejny ork. Oddział wroga otrząsnął się z zaskoczenia i z wrzaskiem ruszył na młodego łucznika. Szczęknęła stal. Strzały przecinały powietrze jedna za drugą. Któryś z orków odłączył się od reszty i usiłował zajść go od tyłu, ale zanim Katrin zdążyła ostrzegawczo krzyknąć, strzała przeszyła kolano poczwary. Nie minęło dużo czasu, gdy orkowie zaczęli się wycofywać.
- Już po wszystkim. - powiedział młody mężczyzna, wyciągając dłoń do Katrin i pomógł jej wstać. Popatrzył na nią z ciekawością. Miał sięgające łopatek blond włosy, niebieskie oczy, które też przykuwały uwagę i łagodną twarz. Ubrany był w luźną tunikę i spodnie w kolorze brązowo-zielonym. Uśmiechał się miło, ale nagle wyraz jego twarzy zmienił się z łagodnego na wrogi.
- Co robiłaś w sercu Mrocznej Puszczy? - spytał. - Wszyscy wiedzą, że to terytorium orków z południa. I skąd wzięłaś o ubranie?
- Ja... - zaczęła Katrin. - Ja sama nie wiem, jak się tu znalazłam.
- Dlaczego się tak ubrałaś? - łucznik obrzucił krytycznym wzrokiem dżinsy dziewczyny i grubą bluzę z kapturem.
- Nie uważasz, że rozmawiałoby nam się o wiele lepiej gdybyśmy chociaż znali swoje imiona? - dziewiętnastolatka złożyła ramiona na piersi. - Jestem Katrin. - powiedziała.
- Legolas, syn króla Thranduila, przyszły władca królestwa elfów.
- Książę? - odezwała się Katrin, a Legolas skinął głową. - Proszę o wybaczenie. Ja... - dziewczyna podniosła wzrok, słysząc, że elf roześmiał się. W milczeniu przyglądała się twarzy Legolasa, zastanawiając się, z czego młody książę się śmieje. - Zaraz, nie! - Katrin potrząsnęła głową. - Powiedziałeś, że jesteś elfem?!
- Owszem. - odpowiedział spokojnie Legolas. - Jestem elfem.
- Nie... Nie wierzę. - dziewczyna hardo spojrzała mu w oczy. - Elfy nie istnieją! I co... Gdzie... Gdzie ja jestem?
- W Śródziemiu. - Katrin odetchnęła, czując wyraźne drgniecie serca, które wywołało u niej wypowiedzenie tej nazwy.
- Nie jesteś stąd. - stwierdził Legolas. Katrin tylko spojrzała na niego z przestrachem pomieszanym z rozpaczą. - Chodź ze mną. Zabiorę cie do pałacu, liczę na to, że ojciec przymknie oko na jedną zagubioną śmiertelniczkę. Najwyraźniej nie wiesz co się stało, ja też nie, ale jestem przekonany, że wszystko się jakoś wyjaśni. Chodź. - elf powtórzył propozycję, chwytając ją za nadgarstek. - Przebierzesz się w... Bardziej odpowiednie ubranie. I spróbujemy ci pomóc. - Katrin z duszą na ramieniu podążyła za Legolasem.

Katrin rozglądała się wokół z zachwytem, ale i rosnącym przerażeniem gdy wraz z Legolasem wchodziła na pałacowy dziedziniec.
- Czy twój ojciec pochwaliłby wprowadzenie w nasz świat śmiertelniczki? - elf przystanął, słysząc kobiecy głos i podniósł głowę. Na gałęzi drzewa, w pewnej wysokości nad ziemią siedziała rudowłosa elfka, ostrząca sztylet.
- Nie obchodzi mnie, co myśli mój ojciec, Tauriel. - opowiedział Legolas. - I ty dobrze o tym wiesz. Elf bez słowa poprowadził Katrin do swojej komnaty i przyniósł dla niej suknię. Dziewczyna z wahaniem sięgnęła po ubranie i obejrzała je dokładnie.
- To suknia wyjściowa jednej ze służek. - wyjaśnił Legolas. - Powinna pasować. Przebierz się proszę, w tym nie będziesz się rzucać w oczy. Później dostaniesz drugi komplet ubrań. Ja mam do pomówienia z królem. - oznajmił, wychodząc z komnaty. Katrin przebrała się w suknię, swoje codzienne ubranie składając w kostkę i wsunęła stopy w buty, również przyniesione przez Legolasa. Potem przysiadła na skraju łóżka z baldachimem. Nie mogła oprzeć się ponurym myślom. Może i ona powinna zobaczyć się z władcą królestwa elfów? Wytłumaczyć się z wtargnięcia na ich ziemie? Katrin wstała z łóżka, cichutko wymknęła się z komnaty, zamykając za sobą drzwi i ruszyła w stronę, skąd dobiegał ją głos wybawcy.
- Katrin tutaj zostanie ojcze, czy tego chcesz czy nie. - powiedział ostro Legolas. Thranduil podniósł się z tronu.
- Ta twoja Katrin jest człowiekiem. Śmiertelniczką! A chyba zapominasz, że nasza przyjaźń z ludźmi to odległa przeszłość. Po tym co się stało, nie jesteśmy już w stanie im ufać. Powinieneś wiedzieć o tym najlepiej! - Katrin zajrzała do komnaty, w której rozgrywała się kłótnia syna z ojcem. W tym samym momencie wzrok Legolasa padł na drzwi.
- Katrin! - zawołał. Thranduil odwrócił się.
- Podejdź tu! - polecił. Dziewczyna powoli przemierzyła komnatę i skłoniła się przed władcą. - Ty jesteś tą, która zawdzięcza życie mojemu synowi?
- Tak, Panie. - odpowiedziała Katrin. Dumny król elfów przyjrzał się wnikliwie twarzy dziewczyny. Patrzył jej prosto w oczy. Ciemne tęczówki i czarne źrenice. I to spojrzenie. Skądś je znał, tylko skąd... Zaraz drgnął poruszony. Owszem, znał je! Takie samo miała... Król potrząsnął głową.
- Możesz odejść. - zdecydował. - Każę przygotować dla ciebie komnatę.
  • awatar Gość: Fajnie będzie znów przeczytać twoje opowiadanie bo poprzednio przegapiłam parę rozdziałów :) "I skąd wzięłaś o ubranie?" zjadłaś literkę ;) W sumie Legolas mógłby odprowadzić ją do najbliższej wioski/miasta ludzi, bo jednak po co sprowadzać człowieka do pałacu elfów. Jednak jeśli zainteresowało go dziwne ubranie czy pochodzenie to chyba miał dobry dzień xD
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (1) ›
 

 
Jakiś czas temu zaczęłam pracę nad korektą tego opowiadania, a więc dociągam niedociągnięcia, wyjaśniam wątki pozostawione bez wyjaśnienia, poprawiam je pod względem konstrukcyjnym, fabularnym (bo trochę to wszystko pomieszane) i stylistycznym. Starą wersję zostawiam bez zmian do porównania, a was zapraszam na nową odsłonę starszego opowiadania (bo ze Śródziemiem rozstać mi się jest wyjątkowo ciężko).

Marzę, aby zostać z nią sam na sam. Mieć ją tylko dla siebie. Porozmawiać z nią o tym co było i o tym, co dopiero będzie. Wyznać jej co czuję. Muszę jej to powiedzieć wprost. I zapytać, czy to odwzajemnia. Problem w tym, że ona jest zwykłą śmiertelniczką, a ja jestem elfem.

Katrin stała na stacji metra, wpatrując się w pusty o tej porze peron. Była zmęczona niekończącym się szaleństwem zakupowym, na które wyciągnęła ją jej najlepsza kumpela, Patty.
- Dlaczeeego jest tyle fajnych ciuchów w tych sklepaaach?! - zajęczała przeciągle Patty. - Jak żyć?! - Katrin westchnęła.
- I tak wydałaś dzisiaj zdecydowanie za dużo. - powiedziała. - Kupiłaś wszystkie ubrania, które przymierzyłaś. Czułam, że to się tak skończy.
- No bo wiesz... To, że dzisiaj były, nie znaczy, że jutro też będą. Lepiej wydać teraz więcej, niż potem żałować. Zresztą w święta i tak mogę liczyć na zastrzyk gotówki!
- Właśnie, święta. Miałaś kupić prezenty dla najbliższych, to po to wybrałyśmy się do miasta. A Boże Narodzenie już za cztery dni. - Katrin oparła się o deskorolkę. Był środek zimy, ale na ulicach wciąż nie widać było śniegu i dziewiętnastolatka mogła swobodnie korzystać z ulubionego środka transportu.
- Wiesz, że po zakupach nigdy się nie wysypiam? - zamieniła temat Patty.
- Czemu? - spytała znudzona Katrin.
- Bo robię sobie w pokoju własny pokaz mody, żeby zobaczyć, jak nowe nabytki komponują się z resztą szafy! Potem te ciuchy tak leżą porozrzucane przez kilka dni, bo nie chce mi się ich sprzątnąć! - Katrin uśmiechnęła się. Dziewczyny były swoimi zupełnymi przeciwieństwami. Patty była osobą energiczną, głośną i pełną entuzjazmu. Nigdy nie mogła spokojnie usiedzieć w miejscu, co skutkowało tym, że nigdy nie robiła nic porządnie. Lubiła nosić ubrania, które odkrywały o wiele więcej ciała niż powinny, nosiła mnóstwo biżuterii każdego rodzaju, malowała się, a jej włosy, spięte na czubku głowy w coś w rodzaju końskiego ogona odsłaniały jej pogodną twarz. Katrin za to była cicha i spokojna, najlepiej czuła się w czterech ścianach swojego pokoju i niechętnie zawierała nowe znajomości. Po kilku dniach noszenia miniówek i kusych koszulek (oczywiście za namową Patty), stwierdziła, że ten styl nie jest dla niej i porzuciła go na rzecz dżinsów i bluz z kapturem w czarnym kolorze. Jedyną ozdoba na jaką sobie pozwalała był pentagram na rzemyku, wiszący na jej szyi, a ona sama chowała się za zasłoną czarnych jak skrzydła kruka włosów. Pomimo tych wszystkich różnic dziewczyny znalazły wspólny język, a wkrótce zostały najlepszymi przyjaciółkami.
- Hej, mówię do ciebie! - głos Patty wyrwał Katrin z zamyślenia. - Podoba ci się lakier, który kupiłam? Daje najlepszy efekt ombre. Chodzi o to, żeby kolor był nakładany warstwami, od najjaśniejszej do najciemniejszej. Hej, a może przestaniesz się w końcu chować za włosami?
- Co? Czemu? - spytała Katrin.
- Masz chyba za długa grzywkę. Byłoby ci dużo ładniej z grzywką na bok. Wisz co?! Mam dzisiaj wolną hacjendę, zostań na noc. Przeprowadzimy metamorfozę Katrin! Najpierw nałożymy mój podkład zawierający wyciąg z drzewa herbacianego. Działa antybakteryjnie. Potem puder, pociągniemy policzki różem, a całość wykończymy błyszczykiem... Katrin przestała zwracać uwagę na paplaninę przyjaciółki i znowu pogrążyła się w rozmyślaniach. Zaczynał wiać wiatr. Zaraz... Skąd wiatr w podziemiach i to w dodatku na stacji metra? Coś było zdecydowanie nie tak. Dziewczyna podniosła głowę. Tuż przed jej twarzą przewijały się wagony pociągu. Katrin spojrzała w bok, chcąc spytać Patty co o tym myśli, ale Patty też zniknęła. Wszystko było jakieś inne niż jeszcze chwilę temu i... I dziwne. Dziewczyna spojrzała w dół, czując pod nogami dziwną miękkość. Stała na trawie, co było jeszcze bardziej dziwne, kiedy podniosła głowę przed sobą zobaczyła gęstwinę lasu. Katrin ostrożnie zrobiła pierwszy krok, potem następny, a chwilę potem dotknęła dłonią najbliższego drzewa, tylko po to, żeby przekonać się, że jest prawdziwe. Zaraz potem odruchowo cofnęła dłoń, gdy w korze utkwił sztylet, prosto na Katrin ruszył z rykiem dziwny stwór, a ona krzyknęła.
- Padnij! - usłyszała głos, przez ułamek sekundy dojrzała błękitne tęczówki, i ciężar czyjegoś ciała rzucił ją na ziemię.
 

 
David Mercer z przeciągłym jękiem dotknął pulsującej skroni, ale zaraz pozbierał się z asfaltu, po drodze zgarniając z jezdni pistolet. Podrywając się na nogi wycelował i strzelił w kierunku oddalających się biegiem Jacka i Alice. Kobieta uchyliła się odruchowo, ale żadnemu z nich nic się nie stało. Mercer ponownie nacisnął spust, ale magazynek był pusty. Mężczyzną wstrząsnęła wściekłość i zaklął głośno, rzucając broń o ziemię.
- Nic się panu nie stało?! - zawołała ku niemu jedna z ratowniczek medycznych, które wespół z policją i strażą pożarną próbowały zapanować nad sytuacją.
- Nie, wszystko w porządku. - Mercer przywołała na twarz grzeczny uśmiech. - Ale bardzo pani miła.
- Chyba jest pan ranny. - stwierdziła, muskając palcami jego krwawiące ramię, na które w ogóle nie zwrócił wcześniej uwagi. - A już na pewno może pan być w szoku. Proszę ze mną do karetki.

Emily powoli podniosła się ze swojego miejsca za stołem w sali odpraw, gdy Ed Romley włączył telewizor na stacje wiadomości.
- Kilka minut po godzinie dziesiątej na dwieście pięćdziesiątym czwartym kilometrze autostrady M8 w kierunku Glasgow, jak na razie z niewyjaśnionych przyczyn doszło do karambolu, w którym wzięło udział siedem samochodów osobowych. Sześć osób z obrażeniami ciała, w tym trzy z ciężkimi trafiły do szpitala. Do czasu zakończenia czynności na miejscu, kierowcy będą się musieli liczyć z utrudnieniami. - Romley posłała Emily spojrzenie. Kobieta bez słowa wyjęła z kieszeni komórkę, z pamięci wybierając numer Langley.
- Hunter, włącz telewizor na angielską stację. - rzuciła krótko do słuchawki. Romley bez słowa wpatrywał się w ekran telewizora.
- Możemy mieć tylko nadzieję, że naszym nic nie jest. - odezwał się. - Nie mamy z nimi kontaktu od... Dwóch dni?
- Nie, Ed, dość. - odpowiedziała twardo kobieta. - Lecę po nich.
- Emily... - upomniał ją mężczyzna, ale agentka mu przerwała.
- Potrzebuję śmigłowca na zaraz. - rzuciła.

Alice szła chodnikiem przed siebie, nie zwracając uwagi na krzyczącego za nią Jacka. Miała tego wszystkiego serdecznie dosyć.
- Ej, dokąd to?! - Ascott podniósł głos, w końcu zachodząc jej drogą i kładąc dłonie na jej ramionach.
- Jak najdalej! Przed siebie! Mam cię dosyć! - odpowiedziała mu krzykiem. - Ciebie i twoich genialnych pomysłów!
- O nie, zostajesz ze mną, jedyne co teraz musimy to zachować spokój i pomyśleć co dalej.
- Jakie my?! To mnie chcą zabić! - wrzasnęła kobieta, wyrywając się z jego uścisku. Jack zaśmiał się krótko, starając się nadążyć za partnerką, a zaraz potem znów chwycił ją za ramię i przyciągnął do siebie, całując mocno. Alice zamknęła oczy, starając się wyszarpnąć nadgarstek z jego zaciśniętych palców.
- Nie przekonasz mnie w ten sposób. - rzuciła, kiedy w końcu postanowił ją puścić.
- Założymy się? - Ascott wyjął z kieszeni spodni kajdanki i zanim kobieta zdążyła się choćby odezwać jedną bransoletę zatrzasnął na jej lewym nadgarstku, drugą na swojej prawej ręce. - Zadowolona? - Alice bezradnie potrząsnęła dłonią.
- Zdejmij mi to! - poleciła wrogo. Jack pokręcił głową. - Zdejmij, już jestem spokojna.
- Nie mogę, zostawiłem kluczyk w stacyjce. - odpowiedział krótko, starając się wyszarpnąć z kieszeni legitymację. - CIA, proszę opuścić pojazd. - polecił, pokazując identyfikator młodej kobiecie, która właśnie miała odpalić niewielki samochód zaparkowany przy chodniku. - Wsiadaj. - Jack delikatnie wepchnął Alice do środka. - Samochód podlega konfiskacie na czas nieokreślony. - powiedział, odwracając się do właścicielki auta, która obserwowała tę scenę szeroko otwartymi oczami. - Na pewno go pani zwrócimy. - mężczyzna uśmiechnął się do niej i usiadł za kierownicą.
- Czy ty właśnie ukradłeś komuś samochód? - spytała Alice po chwili milczenia.
- Nie ukradłem. Zarekwirowałem. Jest różnica. - odpowiedział ponuro Jack.
- Nie, no jasne... - kobieta z westchnieniem opadła na oparcie fotela, znów potrząsając nadgarstkiem.
- Przestań, nie mogę prowadzić. - rzucił w odpowiedzi jej partner. Zmierzyła go wzrokiem, ale już się nie odezwała.
 

 
Byłam, widziałam, stałam w kilometrowych kolejkach (nie no, tak źle nie było) i świetnie się bawiłam. To był zarówno mój pierwszy raz w Warszawie, jak i pierwsza edycja Comic Conu (nie wspominając już o tym, że pierwszy konwent w ogóle), ale na pewno nie ostatnia.

Byłam przygotowana na to, że co najmniej godzinę spędzę w kolejce do wejścia, ale okazuje się, że nie, mam bilet kupiony wcześniej, więc zostaję niemal od razu wpuszczona, a w kilometrowej kolejce stoją sobie ci, którzy bilet dopiero chcą kupić. Tym cudownym trafiam od razu na halę i jak na skrzydłach lecę prosto do strefy gwiazd. Byłam przygotowana na to, że nie zdążę na panel dyskusyjny z moimi ulubieńcami z "Władcy Pierścieni" i "Hobbita", tymczasem byłam jeszcze przed czasem i cały udało mi się obejrzeć. John Rhys-Davies mówił wspaniale, trochę o swojej postaci i jej relacjach z Legolasem, trochę o swojej przyjaźni z Orlandem, która się potem zawiązała, ale i tak najlepsze było, jak odgrywał ich słynną kłótnię o to, który więcej orków zabił. Trochę się potem pogubiłam w kolejkach, w końcu trafiając do właściwej i również niemal od ręki wpuszczono mnie do zdjęcia z Johnem Rhysem-Daviesem.

Moja mina na tym zdjęciu to jest jakiś koszmar, bo ja nie umiem się uśmiechać, zresztą widać. A w tamtym momencie radość i uniesienie zdecydowanie wzięły górę, a zanim zdążyłam się uspokoić i w miarę normalnie uśmiechnąć, zrobili mi zdjęcie. Ale, broń Boże, nie mówię, że jest złe. Wręcz przeciwnie, jest takie urocze, kochane i po prostu super!

Z części zdjęciowej przenoszę się później do kolejki po autograf, w której stoję półtorej godziny. Zrządzenie losu chciało, że zaraz za mną stała kolejna Tolkienistka, więc zagadnęłam, jakoś się to rozwinęło i półtorej godziny przegadałyśmy. W międzyczasie w głowie sobie tworzyłam listę, co ja w ogóle powiem, jak już się po ten autograf przepchnę, a jak wreszcie przed Johnem stanęłam, oczywiście mnie zatkało i na początku udało mi się tylko nieśmiało sklecić proste zdanie; "My name is Kate". Potem już jakoś to poszło, nie wiem czy to adrenalina zrobiła swoje, ale rozumiałam wszystko co do mnie mówił i sama też się potrafiłam wspaniale wysłowić (co jest u mnie rzadkością, bo z językami obcymi chyba mi nie po drodze). W jednym tylko momencie wolontariusz siedzący obok musiał przetłumaczyć, bo pokręciłam słówka i nie zostałam zrozumiana. Ale na końcu już bez krępacji rzucałam hasłem "Could you hugging me?".

Do samego końca nie mogłam uwierzyć, że to się stało naprawdę. Że naprawdę stałam przed nim, że z nim rozmawiałam, to było niesamowite... A po fakcie miałam jeszcze półtorej godziny do autobusu powrotnego, żeby pochodzić po straganach. Uświadomiona, że gdzieś na hali jest stoisko Śródziemia poleciałam go szukać, a jak już znalazłam to aż mi się smutno zrobiło, takie było biedne. Mijając stoisko z oryginalnymi wydaniami książek ujrzałam "Upadek Gondolinu", którego momentalnie zapragnęłam, ale mój portfel krzyczał, że nie wolno, więc z żalem sobie poszłam (ale potem dorwałam "Opowieść o Kullervo" ). Szukałam też figurki Sarumana w wersji Funko Pop!, bo zasadzam się na niego od dawna, ale go nie znalazłam niestety. Zdziwiła mnie tylko dość mała liczba cosplayerów, bo wiem, że taka impreza aż się prosi o przebranie, ale wyjazd udał się fantastycznie i dostarczył pozytywnych wrażeń na kilka dni naprzód, więc w przyszłym roku... Kto wie...
 

 
Jack Ascott z westchnieniem przeciągnął się na fotelu samochodowym, usiłując rozprostować zdrętwiałe plecy i nogi. Przetarł twarz dłonią i spojrzał na skuloną na fotelu obok partnerkę. Alice spała, jej pistolet leżał na desce rozdzielczej, przeładowany i zabezpieczony. Jack uśmiechnął się, potrząsając ramieniem kobiety.
- Dzień dobry, skarbie. - odezwał się, kiedy Alice spojrzała na niego pytająco i zaśmiał się krótko, widząc ją jeszcze zaspaną i rozczochraną. - Tak nas pilnowałaś? - spytał z uśmiechem.
- Musiałam zasnąć. - odpowiedziała Alice, nie podejmując ich zwyczajowego przekomarzania. - Te fotele są koszmarnie niewygodne. - stwierdziła w końcu, sięgając po butelkę z wodą.
- Schowaj broń, niech nie leży na widoku. - upomniał ją Jack, przekręcając kluczyk w stacyjce.

- Jasny szlag! - Ascott zaklął, gdy samochód zakaszlał, a przednia szybę Land Rovera pokrył spieniony płyn chłodniczy. Alice obejrzała się na niego.
- Co jest? - spytała.
- Chłodnicę diabli wzięli. - odpowiedział krótko Jack, oglądając się i chwilę potem zjechał na pobocze. Alice wysiadła za nim, gdy mężczyzna grzebał w silniku. - Poszła chłodnica. - powtórzył, zatrzaskując maskę i złożył ramiona na piersi.
- Dzwoń po mechanika. - Alice podała mu telefon komórkowy.
- Namierzą nas. - Ascott pokręcił głową.
- To telefon na kartę od Huntera. Może nie namierzą. - odpowiedziała kobieta twardo. Jack spojrzał jej w twarz. - Dzwoń. - powtórzyła kobieta, wkładając mu w dłoń komórkę. - Co jak co, ale samochód jest nam teraz chyba najbardziej potrzebny. - Ascott z westchnieniem, ale już bez sprzeciwów wybrał numer pomocy drogowej i odszedł na bok, żeby porozmawiać.
- Tak, to chyba chłodnica, pewnie silnik się przegrzał. - usłyszała chwilę potem Alice. - Może pan przyjechać i sprawdzić? Dam pięćdziesiąt funtów ekstra. Świetnie, czekam. - Jack przerwał połączenie. - Holownik jedzie. Przewiezie samochód zastępczy - poinformował, wracając do partnerki. - Trochę to pewnie potrwa.

- Coś przedziurawiło chłodnicę. - zameldował mechanik, odwracając się ku Jackowi, a Ascott niemal natychmiast ukucnął przy nim, zaglądając pod podwozie. Zaklął głośno, wyrywając stamtąd niewielkie, okablowane urządzenie. Alice spojrzała ku niemu.
- Mogli się włamać do systemu śledzącego. - powiedział, odwzajemniając spojrzenie i otworzył przed nią drzwi samochodu zastępczego. - Wsiadaj, byle prędko.
- Sto funtów na konto! - zawołał za nim mechanik.
- Jedź, Alice. - Jack usiadł na fotelu pasażera, od razu sięgając po swój pistolet. Słusznie, bo chwilę potem rozległy się strzały, a zza zakrętu wyłonił się wóz Mercera. Kobieta ruszyła niemalże z piskiem opon.
- Prędzej. - polecił Mercer człowiekowi za kierownicą, doganiając ich. Chwilę potem strzelił. Kula śmignęła tuż przed twarzą Alice, a kobieta drgnęła nerwowo, nie wypuściła jednak kierownicy z rąk. Jack odpowiedział strzałem, trafiając kierowcę czarnej furgonetki w dłoń. Tamten wrzasnął rozdzierająco.
- Do dechy, Racine! - krzyknął Ascott. - Jeśli się z nami zrównają, będzie po nas. - Alice mocniej docisnęła pedał gazu, klnąc pod nosem. Mały Volkswagen, którego mieli do dyspozycji, zdecydowanie nie dorównywał szybkością samochodowi Jacka. Ascott strzelił przez tylną szybę i autem Mercera zarzuciło na lewą stronę, gdy obie szyby - tylna Volkswagena i przednia furgonetki - poszły w drobny mak.
- To nie było mądre posunięcie! - skomentowała Alice, odwracając się.
- Co lepszego mogłem zrobić?! - odpowiedział jej Jack, uchylając się gdy padł kolejny strzał. Alice skręciła gwałtownie, o włos mijając auto jadące zna przeciwka. Jechała nieprzepisową stroną szosy, a w szybkim tempie zbliżali się znowu do miasta. Samochód Mercera szybko ich doganiał. Alice uchyliła się przed kolejnym strzałem.
- Gazu, nie mogą nas dogonić! - krzyknął znowu Ascott, zmieniając magazynek. Alice zgrabnie wyprzedziła kilka aut i z trudem powstrzymała się od krzyku, gdy z bocznej uliczki wyjechała ciężarówka. Szarpnęła kierownicą, omal nie tracąc przyczepności. Obejrzała się, mając nadzieję, że Mercera mają już z głowy i jęknęła, widząc czarny furgon, wciąż siedzący jej na ogonie. Mężczyzna znowu uniósł pistolet.
- Za tobą! - krzyknęła Alice ostrzegawczo, w tej samej chwili, w której Jack oddał trzy strzały. David Mercer uchylił się. Kule minęły go o włos. Ascott znowu zaklął. Magazynek miał już prawie pusty.
- Jedź na centrum! - krzyknął, pokazując partnerce drogowskaz, a ona posłusznie skręciła. Zaraz potem krzyknęła, gdy Jack szarpnął kierownicę w swoją stronę. Samochodem zarzuciło na prawy pas.
- Otwórz drzwi kiedy ci powiem! - polecił. - To nie są żarty! - dodał, widząc minę partnerki i znów skręcił kierownicę. Tył samochodu uderzył w czarną furgonetkę, spychając ją niemalże na chodnik. - Już, Alice! - kobieta szarpnęła za klamkę i przetoczyła bezwładnie po asfalcie, gdy Jack wypchnął ją z auta. Sam wyskoczył zaraz po niej. Furgonetka stanęła w płomieniach, gdy Volkswagen wybuchł uderzywszy w słup latarni.
- Rany boskie... - wyszeptał Jack. - Udało się. Nic ci nie jest? - spytał, pomagając wstać partnerce. Alice jęknęła, ale pokręciła głową.
- Nie, ok. - odpowiedziała, stając na nogach. - Uważaj! - wrzasnęła, odpychając go od siebie, gdy jakiś nadpalony kawałek metalu o włos minął jej policzek.
- Zwiewamy, chodź. - Jack objął ją ramieniem i rzucił się biegiem przed siebie.
 

 
Niektóre przypadkowe spotkania czasem okazują się darem z nieba, chociaż nie zawsze od razu takimi nam się wydają. Kiedy więc pewnego dnia Uenoyama postanawia uciąć sobie energetyczną drzemkę w nowo znalezionej, obiecującej miejscówce, a na miejscu okazje się, że już śpi tam jakiś dziwny, milczący koleś przytulający się do gitary... nie jest zbyt szczęśliwy. Nie wie jednak, jak bardzo ten niepozorny chłopak, przypominający mu czasami bezpańskiego, słodkiego pieska, zmieni jego życie.
Cholerstwo jest naprawdę dobre i muszę przyznać, że wydanie tej mangi w Polsce to strzał w dziesiątkę. Kreska jest świetna. Historia to typowy, łzawy dramat, ale nie ma co, polubiłem Ueno i jego kumpli, bo chociaż są w tle, ich historie są ze sobą powiązane. Samo przeplatanie tej historii muzyką sprawia, że chciałoby się posłuchać bohaterów.

Historia Ritsuki Uenoyamy i Mafuyu Sato zaczyna się od tej desperacko przytulanej gitary i wymiany jej zardzewiałych, popękanych strun, od pierwszego, nienastrojonego jeszcze akordu oraz nieco szalonej prośby o naukę gry na instrumencie. Ta pełna pasji oraz zaparcia prośba sprawia, że Uenoyama zaczyna wspominać, jak to było, gdy sam po raz pierwszy sięgnął po gitarę. Z jakim zacięciem oraz uporem ćwiczył dzień i noc, doprowadzając całą rodzinę do szału nieporadnymi akordami. Z zupełnie niezrozumiałych dla siebie powodów zaczyna również coraz częściej myśleć o wycofanym Mafuyu, wręcz zapominając o bożym świecie. Zabiera go nawet na próbę swojej kapeli, kiedy ten koniecznie upiera się, aby "popatrzeć" i przedstawia go swoim kumplom – nieco groźnie wyglądającemu chłopakowi swojej siostry, Kaijiemu, perkusiście oraz przyjacielskiemu Harukiemu, basiście. Relacja pomiędzy tą czwórką zmieni się diametralnie, gdy pewnego dnia Mafuyu, nie umiejąc jeszcze powtórzyć na instrumencie pewnej niedającej mu spokoju historii – zaśpiewa ją.

Kiedy przyniosłam z Epiku pierwszy tom "Given" miałam ogromną ochotę, żeby czytać tę mangę "już, teraz, natychmiast!". Sama okładka z gitarami sprawiała, że przyciągała mnie do niej jakaś magiczna siła. Nie wspominam o pewnym cichym i nieśmiałym jegomościu, który stał się moim ulubionym bohaterem. Już po pierwszych stronach odpadłam całkowicie, bo i Ritsuka jest tak charakterystyczną postacią męską że miałam ochotę tylko na niego patrzeć i nie czytać dalej. Z każdą kolejną stroną, kiedy poznawałam jego przyjaciół z zespołu, siostrę i tajemniczego Mafuyu wysiadałam jeszcze bardziej. Wszystkie postaci mają tutaj "to coś" co sprawia, że każdą z nich lubię i jej kibicuję. Przede wszystkim "Given" jest opowieścią o pasji i miłości do muzyki, podzielanej przez członków kapeli Ritsuki. Jak również o tej przekazywanej nieogarniającemu zbyt wiele, ale chcącemu się wiele nauczyć Mafuyu wiedzy dotyczącej gry na gitarze. Dlatego też większość scen kręci się wokół grania na instrumentach, prób, a także na komponowaniu. I tutaj pojawia się największa wada tej mangi – muzyki, o której nam opowiada, nie możemy usłyszeć, do czego wręcz zachęcają rysunki Kizu.

Inną kwestią jest to, dlaczego Mafuyu jest tak wycofany i skąd, właściwie, w jego ręce trafiła dobrej jakości, acz zaniedbana gitara. Mam jedynie nadzieję, że Natsuki Kizu w tej kwestii nie pójdzie na tak horrendalne skróty, jak Takarai Rihito w "Ten Count" (choć tę mangę też ubóstwiam). Ten wątek ma spory potencjał i szkoda by go było marnować tylko na rzecz przyspieszenia pojawienia się romantycznych scen. No i jeszcze piękna kreska, która skłania do zatrzymania się na dłużej przy rysunkach. Do tego fascynujące ułożenie włosów jednego z członków zespołu, piercing u innego i cudowne gitary u dwóch głównych bohaterów...

"Given" jest śliczną, słodko-gorzką historią, która jak na razie rozwija się spokojnie, rozsądnie budując relacje pomiędzy bohaterami. Kizu główny wątek rozwija w pierwszym tomie sprawnie, wprowadzając również jeszcze jeden, poboczny, mogący przynieść trochę więcej zawirowań niż główny. Jeśli się zastanawiacie czy sięgnąć po tę mangę od Kotori moja podpowiedź brzmi: TAK, zdecydowanie.
 

 
Jeśli chodzi o "Hotel Transylwanię", jestem wierna pierwszej części przygód paki Dracka i do kolejnej podchodziłam z początku sceptycznie, bo mimo wszystko sequele wszelkiej maści to nie zawsze dobry pomysł. Do kina nie mogłam się jednak nie wybrać i zostałam dość pozytywnie zaskoczona, bo chociaż "trójka" nie dorównuje swoim poprzedniczkom świetnie się przy niej bawiłam, a i śmiechu było dużo. Tym razem ponownie skupimy się na miłosnych rozterkach targających sercami bohaterów. Strzałą amora oberwie nie kto inny, a sam Dracula, który pozna swoją wybrankę na statku podczas luksusowego rejsu zafundowanego mu przez jego córkę.

Pomysł był, gorzej jednak wyszło z samym wykonaniem. Pierwsze dwie części filmu cenię sobie bardzo i uwielbiam (zwłaszcza pierwszą), a i "trójkę" ogląda się bardzo przyjemnie. Na pewno interesująca jest zmiana scenerii, która jest ciekawym zabiegiem, ale ja tam szczerze mówiąc wolę tytułowy hotel. Tutaj może i mamy coś nowego, ale wszystko jakieś przerysowane i zbyt jaskrawe (zdecydowanie nie do tego przywykłam). Fabuła jest super, wątki miłosne przedstawione w ciekawy i uroczy sposób (biednym zakochany Dracula), ale wszystko to przemieszane z innymi elementami sprawia, że trochę to poplątane. I właśnie sposób w jaki historia została opowiedziana sprawia, że film nie dorównuje pierwszej części. Wtedy Dracula miał przed sobą konkretny problem, z którym musiał się zmierzyć, wewnętrzne wady, które musiał pokonać, żeby na końcu można było mówić o happy endzie. Tutaj wszystkie dylematy moralne są przesunięte na dwie postaci drugoplanowe, przez co nie jesteśmy aż tak bardzo zaangażowani emocjonalnie, niż gdyby historia dotyczyła tylko i wyłącznie Draculi.

W trzeciej części "Hotelu Transylwanii" mamy przyjemność poznać odwiecznego wroga Draculi, który niezmiennie marzy o tym, by zakopać go w piachu, aby już po kres wieczności wąchał kwiatki od spodu. Mowa oczywiście o Van Helsingu. Wszystko byłoby miłe, fajne i przyjemne, gdyby tylko z odwiecznego pogromcy wampirów nie zrobiono zdziwaczałego pół człowieka, pół machinę, ogarniętego tak ogromną żądzą zemsty i śmierci, że z niego samego nie zostało prawie nic. Uważam, że sama jego kreacja była mocno creepy, ale mimo wszystko rozumiem taki zabieg.

Film polecam jako alternatywę na wolne popołudnie, lub weekend. Na filmie na pewno można się świetnie bawić, nie jest to jednak jakieś wybitne arcydzieło, ale nowe przygody Hrabiego Draculi, pomimo kilku wad, dostarczają dużej dawki humoru i pozytywnego przekazu. Warto więc wybrać się na seans z rodziną.
 

 
Mercer obejrzał się z nadzieją na swojego człowieka, gdy usłyszał sygnał GPS-a. Tamten spojrzał na szefa z uśmiechem.
- Zgadza się. - odpowiedział. - Racine zalogowała się na swoją skrzynkę mailową. Jeśli to potrwa, namierzę ją. - zameldował. - Mam ją. - dodał po chwili.
- Jedziemy. - rzucił krótko Mercer. Samochód zawrócił z piskiem opon.
Młody mężczyzna bezwładnie przetoczył się po ladzie, pchnięty przez jednego z ludzi Mercera i skulił się na podłodze, usiłując osłonić głowę rękami, ale zaraz i tak został poderwany do pionu. David Mercer podszedł do niego, gdy znów został pchnięty i uderzył plecami o ścianę. Powoli musnął palcami jego gardło, patrząc w oczy w gruncie rzeczy młodego chłopaka i dopiero wtedy poddusił, stopniowo zwiększając nacisk na krtań.
- Gadaj. - powiedział, wyjmując zza paska pistolet, który przyłożył mu do skroni. - Kobieta z CIA i jej partner, postawny brunet. Byli tu. - tamten nerwowo pokiwał głową, wciąż czując chłód pistoletu. - Dokąd pojechali? - mężczyzna pokręcił głową przecząco.
- Nie wiem. - z gardła wyrwał mu się szept przemieszany z jękiem.
- W którą stronę?! - Mercer podniósł głos. Po policzkach pracownika stacji poleciały łzy, a on bez słowa wyciągnął rękę, wskazując odpowiedni kierunek.
- No proszę, więc jednak się na coś przydałeś. - uśmiechnął się mężczyzna. - Kto wie, może nawet daruję ci życie. - dodał, chowając broń i skinął dłonią na swoich ludzi, którzy posłusznie podążyli za nim do wyjścia. Pozostawiony samemu sobie sprzedawca powoli osunął się po ścianie na podłogę, wzdychając z ulgą i otarł twarz dłonią. Zaraz potem stracił przytomność.

- Alice... - odezwał się Jack, zerkając na kobietę. Spojrzała na niego pytająco, odwracając wzrok od okna. - Muszę ci coś powiedzieć. Zanim zorientowałem się, że mam założony podsłuch, zadzwonił do mnie Mercer. Oferował ćwierć miliona, jeśli mu cię wydam.
- Ale się nie zgodziłeś. - odpowiedziała Alice.
- Nie, nie zgodziłem. - Ascott pokręcił głową przecząco.
- Więc nie ma o czym mówić. - podsumowała kobieta, składając ramiona na piersi. - Mogę cię zmienić za kierownicą, nie chciałbyś się przespać? Mam też inny pomysł, zatrzymaj się na jakiejś stacji, wtedy prześpimy się oboje.
- Co będzie, jeśli nas znajdą? O tym nie pomyślałaś? - spytał Jack.
- Nie znajdą. - odparła Alice. - Wyprowadziłeś ich w pole, nie wiedzą gdzie nas szukać.
- Ciekawe tylko jak długo. - mężczyzna spojrzał na nią. Agentka niemal natychmiast odwróciła wzrok, nie znajdując żadnego racjonalnego argumentu, ani tym bardziej ciętej riposty.

- Poczekaj no, czekaj - powiedział Ascott, spoglądając na siedzącą obok Alice. - Naprawdę uważasz, że Julia Roberts to największa amerykańska aktorka naszych czasów?
- Tak - odpowiedziała kobieta, unosząc brwi. - A ty nie?
- Daj spokój! A co z Juliannę Moore... Holly Hunter... Meryl Streep... - przez ostatnie dwie godziny dyskutowali o filmach. Jack w wielu kwestiach się z nią nie zgadzał. Uważał na przykład, że Steven Spielberg jest przeceniany a wszystkie komedie romantyczne nakręcone w ciągu ostatnich dziesięciu lat powinno się zniszczyć. I że Gwyneth Paltrow nie jest nawet ładna. Może podróżowała z wariatem?
- Więc uważasz, że nie powinna dostać Oscara za Erin Brockovich? - spytała Alice.
- Żartujesz sobie? Okradziono Joan Allen - stwierdził Jack. - Była niewiarygodna w Ukrytej prawdzie. Racine zmarszczyła brwi
- Czy ty masz słabość do starszych kobiet?
- Nie. Do dobrych aktorek - odparł Ascott, czerwieniąc się i chwilę potem zjechał na parking przy stacji benzynowej. Alice spojrzała na niego pytająco.
- Co ty wyprawiasz? - zadała kolejne pytanie.
- Sama kazałaś mi się przespać, a ja dosłownie padam na twarz, więc dla kilku godzin snu jestem gotowy narazić się na każde ryzyko. - Jack przetarł twarz dłonią. - Głodna?
- Okropnie. - przytaknęła Alice, wysiadając z auta i zatrzasnęła za sobą drzwi. Miała ponaciągane mięśnie nóg, a plecy bolały w milionach miejsc. Przeciągnęła się i ziewnęła. Potem pomaszerowała za Jackiem do wnętrza budynku.
Chwilę potem oboje siedzieli przy niewielkim stoliku w małym barze. Alice upiła łyk swojej herbaty i odwinęła z folii jeszcze ciepłą kanapkę. Jack podniósł na nią wzrok.
- Nie wiem, czy to dobry pomysł. - odezwał się.
- Dam sobie radę, idź spać. - odpowiedziała Alice. - Jestem agentką Secret Service, a gdybyś o tym zapomniał, noszę przy sobie glocka, z którego umiem strzelać i to całkiem nieźle.
- Alice, to nie są żarty. - Jack spojrzał na nią z powagą. - Mercer cię ściga...
- A ja się nie boję Mercera. - przerwała mu kobieta. - Wręcz przeciwnie, chcę tego sukinsyna wreszcie skazać. - Ascott patrzył na nią nie do końca przekonany. - Idź już. - dodała łagodniej Alice. Jack westchnął, ale posłusznie wstał od stolika. Odprowadziła go wzrokiem, gdy kierował się z powrotem w stronę swojego Land Rovera.
Kiedy dołączyła do niego, mężczyzna od dawna już spał. Kobieta uśmiechnęła się, patrząc na niego przez szybę w drzwiach pasażera, potem oparła się plecami o maskę, powoli wdychając chłodne nocne powietrze. Zza paska spodni wyjęła pistolet i magazynek. Powoli przeładowała broń i usiadła na swoim miejscu w samochodzie, pistolet kładąc na desce rozdzielczej.
 

 
Do tej pory miałam okazję czytać bardzo wiele różnych wersji legendy o królu Arturze i jego Rycerzach Okrągłego Stołu, lecz ta w wykonaniu Bernarda Cornwella staje się powoli moją ulubioną. Z tego względu, że nie jest to kolejna wariacja na temat losów Artura, ale odrealnienie jego legendy, pokazanie jak jego przygody mogły naprawdę wyglądać, co autorowi udało się znakomicie.
W poprzedniej części Arturowi udało się zjednoczyć brytyjskie księstwa i powstrzymać najazd Saksonów. Jednak spokojne czasy wcale nie nadchodzą... Pojawiają się bowiem coraz to nowe problemy z którymi Artur musi sobie poradzić. Kolejni ambitni wodzowie, rosnące w siłę chrześcijaństwo, jak i zdrady oraz namiętności ponownie skierują Brytanię w stronę chaosu i wojen...

Długo mogłabym wychwalać trylogię Bernarda Cornwella. Drugi tom w niczym nie ustępuje pierwszemu, a momentami go przewyższa. Tak jak poprzednio fabuła na początku toczy się swoim wolnym rytmem, później co raz bardziej przyspieszając, by na koniec porazić całkowicie. W porównaniu z "Zimowym Monarchą" tu wszystko jest bardziej stonowane i opiera się głownie na wzajemnych relacjach między postaciami. Następuje ogromny skok w fabule - bohaterowie rozwijają się i na koniec wszystko obraca się o 360 stopni. Właśnie to sprawia, że ta druga część jest jeszcze lepsza. Tu już nie ma miejsca na czcze słówka, każda decyzja przynosi za sobą konsekwencję i tym samym nie da się uciec od przeznaczenia. Atmosfera powieści jest coraz bardziej mroczna i pełna szarości. Dialogi są kapitalne, a wizja legend arturiańskich w wersji Cornwella sprawia, iż historia ożywa na kartach książki.

To co jeszcze sprawia, że lektura jest tak wciągająca to wątek religijny i szeroko zakrojona intryga. Do tego motyw Tristana i Izoldy. Wszystko to zdecydowanie kradnie całą opowieść. Opisy są tu pełne plastyczności, co prawda niektóre można by było śmiało ukrócić, lecz nie jest to jakiś utrudniający czytanie mankament. Mamy do czynienia z rozrywką na wysokim poziomie i godną spędzenia z nią każdej wolnej chwili. Świeże spojrzenie na legendę arturiańską, celtyckie wierzenia i masa świetnych charakterów sprawia, że jest to tak bardzo zajmująca lektura. Nic tylko polecić. Pozostaje teraz brać się za ostatni tom, który znów przeniesie mnie w zamierzchłe czasy rządzone przez wojnę, namiętności i ukrytą magię.
 

 


Katrin stała z założonymi rękami przed Legolasem, spoglądając mu w oczy buntowniczo. Elf westchnął ciężko.
- Widzę, że moje tłumaczenia nie wywarły na tobie żadnego wrażenia. - powiedział z nutą gniewu. - Mimo to powtórzę raz jeszcze. To co zrobiłaś było niebezpieczne! - Legolas podniósł głos. - Pomyślałaś choć przez chwilę jak ja bym się czuł, gdyby stało ci się coś złego
- A jakby się to skończyło, gdyby nie ja?! - przerwała mu Katrin. - Biedna, niewinna dziewczyna skończyłaby ze strzałą w gardle! Bo nie zawahałbyś się, prawda? - Legolas zmierzył ją wzrokiem.
- Jest kimś obcym, a obrona granic to mój obowiązek. - odparł szorstko. - Tak samo jak dbanie o twoje bezpieczeństwo.
- Ja po prostu nie rozumiem, dlaczego nie chcesz nigdzie mnie zabierać ze sobą! Dlaczego nie mogę ci towarzyszyć w pełnieniu obowiązków?! Dlaczego nigdy nie zabrałeś mnie ze sobą na zwiad?! Wciąż mówisz o moim bezpieczeństwie, ale czy to bezpieczne dla ciebie rzucać się biegiem, gdy granice zostaną naruszone, choć tak naprawdę nie wiesz, co tam zastaniesz? Straż pałacowa...
- Straż pałacowa nie ma tu nic do rzeczy! - elf zacisnął dłonie w pięści.
- A całe to pilnowanie granic... - kontynuowała Katrin. - Zaczynasz mówić jak swój ojciec! - w oku elfa błysnął gniew, ale dziewczyna nie odwróciła wzroku. Nie uderzyłby jej. Nie potrafiłby. Mimo to drgnęła wystraszona, gdy Legolas chwycił ją mocno za kark, a swoje wargi przycisnął mocno do jej ust.
- Teraz rozumiesz, dlaczego zabraniam ci jeździć ze sobą? - spytał, gdy wreszcie odsunął się od niej. - Gdyby stała ci się krzywda, nie darowałbym sobie. - Legolas uśmiechnął się.
  • awatar Kate - Writes: @Angel Girl: Jakże ja mogłam o tym nie słyszeć? Mała korekta informacyjna; serial ma traktować o młodości Aragorna, więc Legolasa tam raczej nie zobaczymy. Trochę sceptycznie jestem nastawiona, ale serial ma być realizowany we współpracy z Peterem Jacksonem, więc poczekamy, obejrzymy (i być może będziemy się zachwycać). ;)
  • awatar Gość: Słyszałaś że ma być serial Władcy pierścieni? Świetnie by było gdyby Orlando grał Legolasa *.*
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›
 

 
Próbowałam już wczoraj sklecić coś sensownego, ale po półgodzinie dałam sobie spokój, stwierdzając, że wolę wam wrzucić porządny post po dłuższej przerwie, niż coś, co tak po prostu, żeby było.
Parę osób dopytuje się mnie o "Po drugiej stronie oceanu", czy to już koniec, czy Jacka więcej nie będzie, czy może jakiś ciąg dalszy. Powiem tak; chociaż panna Harrington gdzieś w głębi mojej podświadomości domaga się jeszcze swoich pięciu minut, nie sądzę, żebym napisała jeszcze coś więcej w tym uniwersum. Nie chcę pisać tasiemców, z doświadczenia wiedząc, że nie kończy się to za ciekawie. Tym samym przygoda na otwartym oceanie dobiegła końca. Za to w niedalekiej przyszłości dostaniecie nowy rozdział "Tożsamości wroga", ale też nie umiem się określić kiedy dokładnie, bo teraz jednak nauka jest najważniejsza (ja tej matury nie dożyję...).

Odkryłam wczoraj coś wspaniałego, a mianowicie Taylor Davis i jej skrzypce. Moje ulubione melodie w jej wykonaniu są piękniejsze niż w oryginałach, a myślałam, że w tym przypadku to prawie niemożliwe; https://youtu.be/AhJILVW7vlE https://youtu.be/gmn7QFvIwDM

Jeśli chodzi o Comic Con, to powoli ustalamy z Natką ostatnie szczegóły. Wczoraj kupiłyśmy bilety do Warszawy, więc teraz już musimy jechać. Wszystko mamy prawie idealnie zgrane w czasie i tylko mnie trochę martwi poruszanie się po samej stolicy, bo ja się jeszcze gubię w tych wszystkich liniach autobusowych (ledwie je opanowałam u siebie, a w porównaniu ze stolicą to małe miasto). Ale skoro Frodo dał radę do Mordoru, nie znając drogi w ogóle, ja dam radę na teren konwentu. Odrobinkę przeraża mnie też wielkość hali, na której się konwent będzie odbywał, ale tam na miejscu już sobie poradzę. Grunt, żeby tam dotrzeć na czas, bo o dwunastej zaczynają się zdjęcia z moim aktorem (druga tura wpół do czwartej, więc jakbym się spóźniła to jak znalazł), a o wpół do drugiej są rozdawane autografy. Pół dnia pewnie spędzę w ogromnych kolejkach, ale najważniejsze, żeby tam być. To będzie mój pierwszy konwent i tak strasznie nie mogę się już doczekać. :3