• Wpisów: 1594
  • Średnio co: 1 dzień
  • Ostatni wpis: 239 dni temu, 21:13
  • Licznik odwiedzin: 339 017 / 2675 dni
 
abc.atlant
 
"Gra o tron"... Ojejku... Zaczęło się właściwie od książki, która jakimś cudownym zrządzeniem losu wpadła mi w ręce i - chociaż robiłam już do niej wcześniej dwa podejścia (oba nieudane) - chyba postanowiłam w końcu sprawdzić, czym tu się właściwie ludzie tak strasznie zachwycają i co w tym takiego jest. Przeczytałam pierwszy tom "Pieśni lodu i ognia", włączyłam serial i przepadłam. Technicznie rzecz ujmując, wkraczając do stworzonego przez Georga R. R. Martina świata należałoby zachować obojętność i do nikogo się zbytnio nie przywiązywać. Uprzedzam i przestrzegam: jest to niewykonalne. Już po pierwszych odcinkach wciągnęło mnie to w swoje bezlitosne sidła i za nic nie chce puścić, a bohaterowie wcale nie pomagają. Zarówno książka, jak i jej ekranizacja są świetne, są rewelacyjne i epickie, rozmachem dorównując (zaryzykujmy stwierdzenie: niemal przewyższając) samego "Władcę Piercieni".

Mówię, że bohaterowie nie pomagają w byciu obojętnym, bo do niektórych z nich po prostu nie da się nie przywiązać i tak samo jak jednych od pierwszego wejrzenia się nienawidzi (Joffrey na przykład), tak niektóre od pierwszego wejrzenia się uwielbia i niech tu posłuży przykład Neda Starka, bohatera bardzo szlachetnego i honorowego, którego ja kocham większą połową mojego serduszka (na jego śmierci zresztą autentycznie płakałam).
Sam serial też pomógł mi w pewien sposób odnaleźć się we wszystkich bohaterach, których jest od groma, bo jednak mogłam już skojarzyć nazwisko z konkretną twarzą (przy czym na wstrętną mordę Joffreya patrzeć nie mogę), aktorzy też zostali moim zdaniem do swoich ról naprawdę dobrze dobrani, nawet pomimo różnic wieku.
Zarówno powieść, jak i ekranizację od pierwszego wejrzenia pokochałam za rozmach, który tę sagę charakteryzuje, właśnie bohaterów i za nieprzewidywalność, bo przecież nigdy nie wiadomo, co Martinowi odbije. Lecę do "Starcia królów" i kolejnych sezonów serialu (po drugim podobną notkę dostaniecie).

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten wpis.