Wpisy użytkownika Kate - Writes z dnia 20 września 2015

Liczba wpisów: 2

abc.atlant
 
Akademia Hachimitsu od dawna była szkołą wyłącznie dla dziewcząt, by w pewnym momencie zmienić tę zasadę i otworzyć swoje bramy dla mężczyzn. Wygląda jednak na to, że nie wywołało to fali entuzjazmu – w nowym roku naukę w tej placówce podjęła bowiem tylko piątka chłopaków, a wśród nich Kiyoshi Fujino, główny bohater tej historii. Panowie, którym zapewne marzyła się rola władców haremu, żyją w izolacji – na stołówce mają osobny stolik, w akademiku – osobny pokój, w klasach – osobne ławki. Gwoli sprawiedliwości trzeba zaznaczyć, że niewiele robią, aby to zmienić, gdyż śmiałości, aby odezwać się do dziewcząt, im nie dostaje. Kiyoshi tymczasem odnosi sukces – przypadkowo udaje mu się zacząć rozmowę ze śliczną Chiyo, która w wyniku nieporozumienia bierze go za fana zapasów sumo. Chłopak naturalnie nie zamierza tego prostować i stara się jak może, zaś całość rozwija się w stronę typowego szkolnego romansu.
156096.jpeg

Zatem pewnego wieczora panowie postanawiają zrobić to, co większość facetów zrobiłaby na ich miejscu – podglądać dziewczyny w łazience. Cwana i dobrze w sumie przeprowadzona akcja, z wykorzystaniem zdobyczy techniki, kończy się jednak wpadką. Dowiadujemy się, że na panów oko od dłuższego czasu miał „podziemny samorząd”, złożony z trzech sadystek, dla których sama obecność mężczyzn na terenie szkoły jest hańbą. Złapani na gorącym (i to dosłownie) uczynku chłopcy dostają wybór – albo wykopanie ze szkoły na zbity pysk, albo miesięczny pobyt w odosobnionym, przypominającym więzienie baraku, obowiązkowe prace, pasiaki jako strój itd. Każda próba opuszczenia miejsca izolacji przedłuża okres kary. I choć bicie, plucie, poniżanie cała piątka pewnie jakoś by zniosła, lepiej lub gorzej, to co tu zrobić, gdy zbliża się termin randki z Chiyo, a nasz bohater ma ścisły zakaz opuszczania „więzienia”?
156080.jpeg

Panów jest piątka, ale na pierwszy plan wysuwa się w sumie trzech spośród nich. Główny bohater to w sumie sympatyczny, dobroduszny chłopak, ale na pewno nie typowa fajtłapa, jakich w mandze i anime mamy na kopy – potrafi być zdeterminowany, ma łeb na karku i daje się lubić. Jego najbliższym wspólnikiem jest Gakuto – długowłosy okularnik z fiołem na punkcie Opowieści o Trzech Królestwach. Jego cechą szczególną jest staroświecki sposób wyrażania się, ale także zdolność do wymyślania wyjątkowo szalonych, choć nierzadko skutecznych planów wyprowadzania oprawczyń w pole. Shingo, dawny kumpel Kiyoshiego, jest pesymistą z natury, a na dodatek podejrzliwie patrzy na jego bliskie stosunki z Gakuto, dopatrując się w nich zgoła nieprzyzwoitych zachowań. Gruby, groteskowo przedstawiony Reiji, nazywany przez innych „Andre”, jest bodaj jedynym, którego naprawdę cieszy cała sytuacja, z racji masochistycznych upodobań – choć z drugiej strony bardzo troszczy się o innych. Chorowity Joh, który wiecznie skrywa twarz pod kapturem, zachowuje stoicką obojętność wobec wszystkiego i wszystkich.
156084.jpeg

To by zamykało kwestię więźniów, zajmijmy się teraz ich prześladowczyniami. Stojąca na czele „podziemnego samorządu” Mari nienawidzi mężczyzn, widząc w nich bandę zboczeńców. Jak z czasem się dowiadujemy, odreagowuje w ten sposób własne kompleksy. Sama nie angażuje się aktywnie w prześladowania więźniów, zadowala się rolą tej, która knuje plany zmierzające do uprzykrzenia im życia, a w dalszej perspektywie – wywalenia ich na zbity pysk ze szkoły. Meiko to „bijące serce partii”, wysportowana siłaczka, która najczęściej pełni rolę nadzorczyni. Ledwie mieści się w potężnie wydekoltowany uniform, przy każdej okazji poci się jak szczur, ale nie należy do szczególnie lotnych. Hana to także sadystka, na dodatek znająca sztuki walki i nieco bardziej wredna nawet od Meiko. Przyłapana przypadkiem przez Kiyoshiego na sikaniu w krzakach, ma szczególnego fioła na jego punkcie. Stopniowo przechodzi to w obsesję, którą zapewne chętnie zająłby się jakiś psycholog bądź seksuolog.
156092.jpeg

Tym, co zabija sporą część przyjemności płynącej z oglądania Prison School, jest osobliwy fanserwis. A może nawet nie tyle sam fanserwis, ile fetysze, w jakich gustuje autor. Niespecjalnie kręci mnie powtarzany do znudzenia motyw bicia, poniżania i plucia, choć to można od biedy zrzucić na tematykę. Miało być „więzienie”, to i mamy traktowanie jak w więzieniu, nawet jeśli to tylko liceum. Może gdyby akcja faktycznie toczyła się w zakładzie karnym, to jakoś wszystko to pasowałoby do konwencji, a tak dostajemy licealistki, które zachowują się wobec kolegów jak kapo z obozów koncentracyjnych. Co nie bez znaczenia, na ich zachowanie nikt nie reaguje – ani inne uczennice, ani nauczyciele (których właściwie nie widać). Jedynym, który o wszystkim wie i akceptuje, choć po cichu współczuje chłopakom, jest dyrektor szkoły. Cóż, wiadomo, jeśli ktoś chce mieć popularne anime, musi znaleźć sposób na to, aby osadzić fabułę w realiach szkoły średniej. Prison School jest przykładem jednego z bardziej pokręconych rozwiązań tego rodzaju.
156112.jpeg

Muszę za to pochwalić pochwalić kreskę – jest naprawdę dobra i staranna, autor dopracowuje zarówno pierwszy, jak i drugi plan, kreśląc ich detale i sprawiając, że nie ma tu tak typowej dla wielu anime białej pustki w tłach. Dobrze radzi sobie z dynamicznymi scenami. Rysunek jest dość realistyczny, co tym bardziej sprawia, że groteskowo gruby Andre lub biuściasta Meiko wyróżniają się na tle dość normalnie wyglądającej obsady. Projekty bohaterek przywodzą na myśl tytuły z gatunku hentai, ale jak zaznaczyłam, nie ma tu w większości przypadków tego absurdalnego przerysowania proporcji. Fanserwisu jest z jednej strony sporo, a z drugiej – chyba mniej niż można by się na pierwszy rzut oka spodziewać. Stanowi on jednak przyprawę (intensywnie wykorzystaną), a nie cel sam w sobie. To akurat lubię.
prison-school-episode-1-chiyo-leaves.png
  • awatar Seiti: A ja uwielbiam ten fanservis, ich gagi i zboczeństwo na najwyższym poziomie. Płakałam ze śmiechu czytając mangę. Ze sceny pod prysznicem śmieję się po dziś dzień. W mandze była również mega scena, z której brechtałam się jak głupia. Uwielbiam to anime i mangę. Poprawia mi humor.
  • awatar Kate - Writes: Tym samym nie spodziewajcie się już dzisiaj rozdziału fanfica.
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (2) ›
 

abc.atlant
 
Kate - Writes: A co nowego u Pingwinów? Od tygodnia naprzykrzają się Gandalfowi i czarodziej chyba zaczyna mieć ich dosyć. Kowalski za wszelką cenę chce się nauczyć posługiwać ostrzem.
IMG_4380.JPG

Skipper próbuje wyciągnąć z Gandalfa w jaki sposób czarodziej robi te wszystkie magiczne sztuczki i nie zadowala go odpowiedź "Jestem czarodziejem". Ponadto chce zobaczyć słynne fajerwerki.
IMG_4379.JPG

A Szeregowy mógłby bez końca nosić tę czapkę i krzyczy, że też chce taką dostać. A jak on się na coś uprze to nie ma z nim lekko.
IMG_4386.JPG
Dodaj komentarz ›/ Pokaż wszystkie (5) ›